Snak

Mere indhold efter annoncen

Spalvis skifter til Sporting til sommer

man 8. feb 2016
Lukas Spalvis er fortid i AaB til sommer. Angriberen skifter til den tid til den portugisiske storklub Sporting.

Læs hele nyheden her
Flot skifte. Det kan der ikke være to meninger om. Jeg håber dog for ham, at det ikke bliver en sovepude, at skiftet allerede er på plads. Jeg synes han fortjener at komme fra Superligaen som topscorer - Og gerne med 25+ mål. Det sker sgu for sjældent.
Silkeborg IF
nogen der kender prisen på ham?
At dømme efter AaBs forventninger til regnskabet tyder det på et sted mellem 10-12 mio. Det synes jeg ikke er meget, men AaB står sjældent i vejen for sådan et skifte, når der samtidig følger nogle milioner med.
United og AaB. Alt andet er ligegyldigt! Beckham er og bliver KONGEN af frispark. Spillere med ægte klubhjerte er det fedeste, loyalitet over alt andet!
Flot skifte. Det kan der ikke være to meninger om. Jeg håber dog for ham, at det ikke bliver en sovepude, at skiftet allerede er på plads


Helt enig. Jeg er helt psyched over, at AaB har ham i foråret, så der kan køres videre i samme flotte rille, som de har gjort hidtil. Jeg kom til at sige inden sæsonen, at de skulle være glade for, at der kun var en nedrykker - Det har jeg selvfølgelig måttet æde igen, især pga Spalvis´ præstationer.
Kender man Spalvis (og AaB) ret - hvilket jeg qua ovenstående ikke gør/gjorde - så må de også være oppe at ringe over at holde truppen komplet indtil sommer, hvorfor der er mere ro på her i foråret og man så kan bruge tiden på at få garderet sig for de huller som uundgåeligt vil opstå.

KEP burde kunne erstattes internt af Blåbjerg, men spørgsmålet er om der er nok på vej nedefra til at tage en bænkplads. Spalvis erstattes formentlig af Jönsson (hvis han forlænger) og ellers er Helenius en mulighed, hvis han får et godt forår i Paderborn.
Herefter må man også forvente at Nicolaj Thomsen er fortid til sommer, da han, så vidt jeg husker, har kontraktudløb til nytår og AaB skal og bør have en overgangssum for så habil en fodboldsspiller. Spørgsmålet er om AaB finder Bruhn, Børsting, Thrane og/eller Bassogog gode nok til at tage over på permanent basis.
Slutteligt kan man også nævne midteraksen med Würtz og Risgaard som begge er fra ´83 og derfor ikke holder evigt. Evighedsreserven Augu har ikke været god nok længe og med den nye rolle i AaBs marketingafdeling - eller hvad det nu var han startede på efter nytår - så tror jeg også hans fodboldrolle bliver mindre og mindre. Oliver Abildgaard står klar i kulissen, men hvem ellers?
Rygterne vil vide at AaB har en eminent årgang i ungdomsrækkerne - efter sigende bedre end Kusk-Thomsen-årgangen - så der er meget spænding i AaB nu.
Spørgsmålet er, om Nicolaj Larsen også skal nævnes i forhold til salg - det må vi se på til sommer.

Jeg synes han fortjener at komme fra Superligaen som topscorer - Og gerne med 25+ mål. Det sker sgu for sjældent.


ENIG. 20+ mål er sket 2 gange siden 04-05 sæsonen (Steffen Højer, 20 stk, eller Dame N´Doye i 10-11 med 25), så det kunne være en god måde at slutte af på. Hvis han holder statistikken, og holder sig skadesfri, så burde Spalcis klare sig helt okay :)


nogen der kender prisen på ham? + At dømme efter AaBs forventninger til regnskabet tyder det på et sted mellem 10-12 mio. Det synes jeg ikke er meget, men AaB står sjældent i vejen for sådan et skifte, når der samtidig følger nogle milioner med.


Ja, det var også hvad jeg regnede mig frem til. Det er okay i AaB-regi, tænker jeg.
I love... Lamp..
12 mill så er han gået for frikøbs klarusulen. Men der må ligge nogle bonuser og vider salgs klarusuler gemt også siden de skriver nu.

Alt det bedste til Spalvis, han skal nok bombe videre i både AaB og Sporting. Klasse angriber, vil ikke overaske mig hvis han bomber +25 i denne sæson.
Aab VB = Vejgaard Boldklub Leeds
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg håber lidt på at han kan slå Ebbe Sands gamle rekord. Jeg tror at et skifte til sporting passer Spalvis rigtig fint.
"Nogle gange rammer man kassen, andre gange rammer man pølsevognen" - Søren Frederiksen Jeg drømmer om at se den hvide puma som chef i nordens Paris.
Han er gået for mere. Dette er fra meddelelsen:

Opjustering fra minus 5 til plus 7 samt:
"Heri er indeholdt yderligere strategiske investeringer i både kommerciel udvikling, faciliteter og spillere som følge af både dette salg samt tidligere realiseret overskud. Investeringer der vil fortsætte i 2017 og 2018."
Udvandret Nordjyde. https://9gag.com/gag/aQ3rNP7
Han havde en frikøbsklausul på 10 mill.
Kan nogen fortælle mig hvorfor en 14 dage gammel nyhed skal genoptrykkes?
hvad er det du taler om

det er først lige nu blevet officielt han har skiftet til Sporting
Annonce