Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, men angående det mere remotely relevante, nemlig CNN/BBC-parnassets forsøg på at tegne et negativt billede af Trumps ageren under sejrsceremonien.

Jeg har studeret billederne og så vidt jeg kan se, løber Infantino fra venstre mod højre over til Trump lige inden trophy lift. Det sker tror jeg for at de kan stå sammen på det foto der skal tages, ikke af andre grunde.

At Infantino kort efter strækker venstre arm ud, mens han derefter står med Trump, tænker jeg umiddelbart er fordi han sikkert siger noget til ham i retning af se hvor flot og peger mod tilskuerpladserne.

Der er derimod ikke umiddelbart grundlag for Guardian og TV2s antagelser om at man skulle have forsøgt fra FIFAs side at få Trump til at fjerne sig fra podiet under liftet eller at han ikke ville gå frivilligt. Han står desuden helt til højre og de forlader podiet sammen.

Så vidt jeg kan se, overrakte den italienske præsident i hvert fald trofæet til Matthäus i 1990. Og en vis præcedens må der nok have været ellers ville det næppe være sket, selvom både Infantino og Trump holdt om pokalen samtidig.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Du er ikke et hak bedre, når du selv følger med i turneringen - hvad enten du selv tænder for kampene (hvilket jeg, jf. din historik er overbevist om, at du har gjort), eller du sidder og ser klip og efterfølgende lystigt deltager i debatterne her på siden.

Det er naturligvis fuldkommen det samme. Jeg ytrer min kritiske holdning til noget jeg ikke ser, eller klip jeg får tilsendt/falder over, er det samme som at tænde for tv´et og sidde og juble over FIFA, samtidig med at man har lavet et managerhold, som man livligt og gladeligt bidrager til. Jeg ser. Det er helt det samme. My bad.
Annonce