Nå da da da, hvad har det med hans ansættelse i EfB at gøre? Du kan da tage og læse formandens seneste udtalelser i BT eksempelvis, hvor det gøres ekstremt klart, hvor latterligt sådan et argument er.
Hvad sladderen går på, i de andre klubber han har været i, er ligegyldigt ift. hvad der foregår i EfB. Han er ansat i EfB, og ikke nogen andre steder, hvilket betyder at bestyrelsen i EfB bestemmer, hvad de har tænkt sig, at forholde sig til, og hvad de har tænkt sig, at tro på af sladder.
Det har sgu da alt at gøre. Det giver en indsigt i hvem han er. Det er at gøre det nuanceret. Han har en historie som ikke taler i hans favør når det gælder konflikter. Det er noget som man kunne have undersøgt før man ansatte ham. Ligesom en arbejdsgiver vil undersøge dig, hvis du skal søge arbejde.
Det er dig der ikke sætter dig ind i tingene, hvorfor skal jeg bruge tid på, at sætte dig ind i tingene? Du har godt nok ikke mange brikker tilbage hva´?
Næ. Jeg fortæller dig, at han er på kontrakt til han finder en ny arbejdsgiver.
Og igen kan du ikke se dig væk fra at være nedladende. Det er sgu en sørgelig omgang.
https://www.dbu.dk/klubservice/boerneattester-og-traenerkontrakter/
Nej, arbejdstilsynet er indblandet, og de har hjemmel til at bruge anonyme kilder, som vidnesudsagn. Så det er ikke muligt, at de er bange for, at stille sig frem med navn, af nogen anden årsag end, at så står de til ansvar for, at det er løgn som de siger.
Når selv samme spillere stadig er i klubben så er der al mulig grund til at være varsom.
Fordi, hvis det ikke er løgn, så er der jo vidner, samt ofre der kan bekræfte det. Er der ingen som vil stå ved anklagerne, så må det jo sjovt nok enten være løgn, eller langt nere nuanceret, end det billede, som er blevet malet i pressen.
Og husk arbejdstilsynet er inde over, det er nu strafbart at lyve i sagen.
Og du kan ikke konkluderer noget, når arbejdstilsynet ikke er færdig.
Som anonym kilde er du ikke forpligtet til noget som helst, eksempelvis at fortælle sandheden. Det er nemlig op til nyhedsmediet, at stille kritiske spørgsmål, samt sikre sig, at det de skriver ikke er løgn, eller bruge et smuthul, og nævne, at deres kilder ikke er troværdige, fordi de er anonyme. Hvilket alle der går med sladder er ligeglade med.
Desuden ser du ikke et nyhedsmedie afsløre deres kilder som værende løgnere, da de så står til en ret åbenlys bagvaskelsessag, hvis det viser sig, at de kunne have undgået at videreformidle bagvaskelsen, ved at verificere deres kilders historie. Og det har de ikke, ellers ville de have rapporteret om den rygende pistol for længe siden.
Næ du, pressen kan ikke rigtig stikke de her anonyme spillere i ryggen, fordi så skyder de sig selv voldsomt i foden. Det er meget nemt, at påstå ting, når man er anonym.
De afslører slet ikke deres kilder, med mindre det er en straffesag. Og du skriver jo selv at de skal undersøge deres troværdighed.
Er det ikke dig der skriver dette? Det virker for mig, som at du forsøger med nogle Trump taktikker her. Fake news siger du... Hmmm...
Jeg tror du skal tage en dyb indånding og tælle til 10 og så læs den igen. Hvor kalder jeg dig for Trump.
Jeg skriver at du tager medierne som fake news som han ville gøre, så snart det ikke giver ham ret.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020).
\"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"
- Ian Rush om sin tid i Juventus.
https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6