Snak

Mere indhold efter annoncen
tue69
hvad er forskellen på at kalde en for fed skaldet mand kontra sort abe?
Klauzitoo

Jo. Der skal droppes fokus på racisme, hvis man vil bryste sig med at tage alle chikaneringssager seriøst.
Poor Scouser Tommy

Jeg er også imod kriminalitet. Jeg er bare ikke så naiv at jeg tror et banner på gaden hvor der står "Stop kriminalitet" får kriminelle til at stoppe op og tænke "jeg må hellere lade være". Det er naivt, ligegyldigt og blot symbolpolitik for at dydssignallere.
@FlongerW

Jeg har aldrig sagt, eller pointeret at Chikane ikke er personligt, det er netop ekstremt personligt at chikanere et andet individ, forskellen er at du chikanere et individ baseret på den respektive persons udseende, som er unikt for den person, eller holdning som han/hun tror på, og ikke noget generelt, såsom religion, hudfarve, Sexualitet, eller etnicitet, mm. Som kan kategoriseres som værende farligt eller skadeligt for samfundet, da det rammer og fordømmer store grupper af samfundet.

du spurgte hvad forskellen var, og jeg gav dig den juridiske og historiske forskel på Chikane og Racisme.

Dette er også årsagen til at vi har en Chikane lovgivning, samt et racisme lovgivning med forskellige straffeparagrafer.

Begge parter er ekstrem modbydelige, og man er efter min mening et kvaj, hvis man udsætter andre for det ene eller det andet, men racisme paragraffen giver et større straf, da det historisk set har vidst sig at være samfundskadeligt, ala koncentrations lejrene, som nok er det mest ekstreme form for racisme vi har set i vesten.

Det kan økonomisk sammenlignes med skattesvindel kontra alment tyveri.

Personer som udføre skattesvindel får oftest en større straf end "almindelig" tyve, da den ene stjæler fra et individ, hvilket er forfærdeligt, men den anden udføre en form for svindel, der i værste tilfælde kan være samfunds nedbrydende.
Hvil i fred til Palæstinas Pele, Suleiman Al-Obaid. FCN Sympatisør og superliga elsker.
At du gider at skære det så meget ud i pap for ham, er mig en gåde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bold15

Du har ret haha, jeg kom nok til at tage imod udfordringen.

Beklager gutter, god lørdag herfra.
Hvil i fred til Palæstinas Pele, Suleiman Al-Obaid. FCN Sympatisør og superliga elsker.
Boldbrand: Du må gerne skære det yderligere ud, da din juridiske deduktion ikke hænger sammen.

Til gengæld må du gerne fortælle, hvad personen i kørestol sagde?
Til gengæld må du gerne fortælle, hvad personen i kørestol sagde?

Er det offentliggjort da, eller spiller du bare smart?
Y. N. W. A. - #JFT97
@Boldbrand

Men det giver jo ikke mening det du skriver.
Hvis jeg sviner en for at være fed, så passer det akkurat ind i den forklaring du giver. Så hvad er forskellen? Jeg spørger endnu en gang.
Og nej, grunden til skattesvindel straffes hårdere er grundet det ofte er langt højere beløber end tyveri. Skat er forresten i sig selv tyveri, men lad det være en anden snak.

Den eneste grund til at racisme fordømmelse er så oppe i tiden er den venstreorienterede woke-bølge der er opstået. Også derfor du så spillere knæle i flere sæsoner (ved ikke om de stadig gør det) for at hylde Black Lives Matter, som er en politisk organisation der gemmer sig bagved myten om, at det skulle være menneskerettigheder.

Der er reel ingen forskel på om jeg kalder dig tyk abe eller sort abe. Forskellen ligger kun i hvordan det bliver opfattet, og når sorte har påtaget sig en livslang offerrolle som for længst ikke er gyldig mere, så klinger det så fandens hult. Verden står jo nærmest stille, hvis en sort spiller føler sig udsat for racisme, som om det er det værste et menneske kan opleve. Det er det ikke.
I guder... 🤦
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce