Snak

Mere indhold efter annoncen

Sprængfarligt: Frankrig møder Argentina i OL-kvartfinalen

tirs 30. jul 2024

Frankrig og USA vandt deres respektive kampe i OL-gruppespillet med 3-0, og det betyder at Frankrig møder Argentina i et potentielt sprængfarligt opgør.



Læs hele nyheden her
Man må håbe de Argentinske spillere kan holde deres personlige holdninger nede under kampen og udelukkende spille fodbold.

Trivia: Der blev sendt lige så mange slaver fra Afrika til Argentina som til Frankrig og USA. Gad vide hvor de er i dag?
Påskeøen - man kan overhovedet ik se dit had til argentina på nogen måder. enzo har intet med den her trup eller OL at gøre og alligevel blander du alt.

hvad fanden har slaveri med den her kamp at gøre. antager du er en del af den der offer generation, men gør os en tjeneste og græd færdigt væk fra forums. argentinas vm sejr og seneste succes har tydeligvis ramt dig psykologisk hårdt.
Enzo Fernandez var ikke den eneste der sang. Har du overhovedet set videoen? Rulli, Julian Alvarez og Otamendi var en del af truppen i den flyver

Jeg håber Frankrig går til den
hvad fanden har slaveri med den her kamp at gøre.


https://www.thehistoryville.com/afro-argentines/

https://afropunk.com/2018/07/argentinas-black-population-has-been-systematically-erased-removed-in-whitewashing-effort/

Du burde da kunne se ironien i det faktum, at de argentinske spillere sang om franske spillere med afrikansk oprindelse - indforstået at de ikke er rigtige franskmænd - mens deres eget land har været storimportører af afrikanske slaver indtil midten af 1800-tallet, hvorefter befolkningen - på skræmmende vis - gik fra oprindelige 37-50 procent afrikanere/ oprindelig indfødte, til kun 5 procent i dag. Hvor blev de af?

Det tager ikke lang tid at google dig frem til svaret. Og når ens land har så mørk en historie (no pun intented), er det sgu selvmord af rang, at synge sådanne konnotative sange offentligt. Det er ikke bare foruroligende, men ligedele undergravende for at tro deres postulat om, at deres sang "kun er for sjov".

Jeg er sikker på, at der er mange skønne mennesker i Argentina, et land som jeg i øvrigt intet har i mod, som du ellers fejlagtigt skriver. Men altså, det hjælper ikke landets sag, at en flok overbetalte mandebørn ytrer sådanne holdninger, med den mørke historie nationen er bygget på. Mon ikke der sidder en del dannede mennesker i Argentina og både ærgrer sig og skammer sig over det lige nu.

Det kræver ikke meget googling med Argentina og etnisk udrensning før der kommer massevis af læsestof op, som får filmen GET OUT til at virke pænt dokumentarisk.
Annonce