Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved heller ikke, hvad fanden Simon Kjær har lavet. Har det været helt umuligt at have lidt italienskundervisning i de 2 månede,r han efterhånden har været i Italien?

Det er lige før, jeg tilbyder min hjælp! gsås elvom Palermo ikke er den fedste by på moder jord..
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Kjær gik til undervisning i italiensk allerede inden han tog til Italien, men hvor meget er det lige i tror man lærer af et totalt fremmedsprog på 3-4 måneder, når man samtidig skal passe et fuldtidsjob ved siden af? Hvor meget tysk lærte i de første 4-5 måneder i syvende klasse?

Syntes utrolig mange herinde vil spille kloge og udråbe Kjær til en fiasko allerede inden han er begyndt i Italien og det er vel bare typisk dansk jantelovsmentalitet.

Tjek eventuelt en smule op på facts.
-Kjær er årgang 89, hvor mange af dem spiller regelmæssigt i superligaen, som trods alt er 2 niveauer under serie A? Det er Wass, Jude og Zanka (90er) og det er så det. Det er altså MEGET få i den alder som spiller fuld tid eller bare regelmæssigt i ligaerne rundt omkring.
- Palermo har betalt 30 millioner for Kjær og købte ham i konkurrence med Inter, Chelsea, Real Madrid, Liverpool og en række andre udenlandske klubber jo jeg tvivler seriøst på at alle de storklubber også har scoutet helt forkert.

Kjær har et kæmpetalent og skal nok slå igennem hvis han har lidt tålmodighed, og så skide med hvad en flot jantelovsdanskere siger..
Men man kunne da vel for fanden også forsøge sig med lidt engelsk...
galleryguy

Italienerne har samme problem som spanierne, franskmænd og andet godtfolk, de forstår nada engelsk..
Hausser, pointen er vel, at man med et fultidsjob som professionel fodboldspiller godt kan afse lidt mere tid til at lære et sprog end man gjorde til at lære tysk i 7. klasse.

Man kunne jo fx overveje at hyre en privat underviser i ca. 2 timer om dagen - det ville efter min bedste overbevisning give nok til, at man efter to måneder havde lært nok til at kunne begå sig på en fodboldbane.

Når det er sagt, så kan der sagtens være en rimelig grund til, at det ikke er sket i dette tilfælde. Men det burde ikke være umuligt.
A good friend will help you move. A really good friend will help you move a body.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
qanatoli

Jeg ved ikke hvor meget undervisning han har modtaget inden han tog derned, jeg ved bare tog italiensk-timer. Han kunne sikkert have studeret mere intensivt, men mon ikke en 19-årig knægt også har haft andet i hovedet, f.eks. FCMs medaljekamp, familie og en snarlig omvæltning af hverdagen.

Jeg ved heller ikke hvor god han er til italiensk eller om det er det der holder manden på bænken, igen der er kun spillet én kamp, men det er altså også kun de aller- allerstørste talenter på verdensplads, som spiller fast i de største ligaer, og den gruppe mener jeg trods alt Kjær hører et niveau under.

Har han en smule tålmodighed og får sig spillet godt ind i truppen, så skal han nok komme til at spille og selv hvis han tilbringer et år på bænken dernede, så er det altså ikke en katastrofe for så ung en spiller og her vil jeg igen referere til antallet af 89ere som spiller regelmæssigt i superligaen, der er altså forsvindende få..
Han er købt som talent og kan derfor ikke forvente at starte inde i en af de største ligaer i verden. Ligesom Agger heller ikke kunne, ikke at de to skal sammenlignes da Agger har vist meget mere end Kjær både hjemme og i udlandet.
At han allerede piver nu og snakker om at smutte er i mine øjne et rigtig dårligt tegn, men typisk danskere i udlandet.
Selvfølgelig er han nødt til at udvise tålmodighed i Palermo, der tror jeg nu også nok han vil være..

Og nej, Kjær skal ikke sammenlignes med Agger, det vil ikke være fair overfor ham da folk vil få urealistisk høje forventninger til ham. Det ligger dog fast at Kjær er noget længere fremme i karrieren, end Agger var på samme tidspunkt da Agger var den alder som Kjær er nu. Kjær formåede at få debut i superligaen, bliver eftertragtet af alverdens storklubber og endeligt at blive solgt for 30 millioner, inden Agger overhovedet fik debut for BIFs førstehold..
Tror den unge Kjær gør klogt i at stikke piben ind og væbne sig med tålmodighed. Palermos præsident, Maurizio Zamparini, er ikke ligefrem verdens mest tålmodige mand...
Magno, bevo e tifo Roma!
Han ryger ikke tilbage til Danmark. Kjær skal nok få en fremtid i Serie A. Så meget som klubben har rost ham, ville det være vanvittigt ikke at bruge ham.
Forståeligt at han skal lære sproget først.
Annonce