Snak

Mere indhold efter annoncen
Ytringsfrihed er åbentbart kun noget vi har så længe det varetager vestens interesser. Øv, hvor er det bare trist.
"Ytringsfrihed er åbentbart kun noget vi har så længe det varetager vestens interesser. Øv, hvor er det bare trist."

Ytringsfrihed? Spilleren har da fået lov at ytre sig, hans ytring resulterede i en fyring. Skulle St. Pauli have handlet ulovligt herom må spilleren jo forsøge sit held i retten.
Ytringsfrihed er ikke frihed for konsekvenser. Tyrkerne er fascister, akkurat ligesom kineserne.
Ultra: Ytringsfrihed er åbentbart kun noget vi har så længe det varetager vestens interesser. Øv, hvor er det bare trist.

Ja mega trist. Øv. Det klager ny nazisterne i Tyskland også over. Hvorfor må der grunne og alle de andre partier sprede deres propaganda når nu vi ikke må. Det ikke demokrati.

Usmagelig handling af tyrkerne, der bør have konsekvens, Uanset anden og trejde generations tyrkere bosat her prøver på at lave samligninger og finde på undskyldninger for diktatorens handlinger.

+ 1 Til ST. Pauli de har lige fået en ny fan. Tyrkere og Tyrkiet har intet af gøre i Europa, det mørke menesker.
AaB de sande mestre i Nordjysk mindreværd. Og indavl kun svagt overgået af de sagn omspundne Hill Billies fra West Verginia.
@kimTell,

Minder stilfærdigt om, at et stort EU-jublende flertal i folketinget, i årtier har ønsket at Tyrkiet blev en del af EU.
Især venstrefløjen og de radikale.
De mange politikere er blevet helt tavse. Trist at så mange mennesker, skulle udsættes for så mange tragedier, før det krystalklare (måske) trængte ind.
Klarsynet har tilsyneladende ramt Sct. Pauli, med noget større hast.


Ville venstrefløjen have Tyrkiet med i EU? Hvilke venstrefløjspartier henviser du til?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klubben blander spillerens personlige politiske holdning og sport sammen.

Når man ikke ophæver kontrakten er det jo nok fordi man ved det vil være at misligholde kontrakten.

Måske tredje verdenskrig ikke er så langt væk igen, når St. Pauli, der engang var kult og græsrod, er blevet en del af det intolerante vestlige meningsparnas, der gør det samme som det man kritiserer modstanderne for, undertrykke demokratiske rettigheder.

Snart bliver disse indlæg vel også bandlyst.

“Der var andre der trak mer' end jeg”
Nu er jeg ikke tilhænger af tyrkernes beslutning om at gå i krig. Men kan alligevel ikke lade vær med at undre mig, om der ville være samme konsekvens hvis man støttede europæiske soldater i krig i Irak, Afghanistan, Syrien osv?
Eller alle jer der fordømmer tyrkerne, ville I have samme holdning hvis en dansker støttede danske soldater i Irak og Afghanistan dengang. Eller når amerikanske soldater bliver hyldet hele tiden før amerikanske sportsbegivenheder.

Drab er drab, om det er hvide eller brune der begår dem. Man er ikke bedre i vesten, og her har vi ligeså meget blod på hænderne som i Mellemøsten. Det kan ikke ignoreres, og mudderkast fra begge sidder mod hinanden hjælper ik. Fatter ik hvorfor folk skal vælge side alt efter hvem der ligner dem selv. Alle regeringerne har blod på hænderne, inklusiv Danmark, og især Anders Fogh. Men hvis jeg støttede Fogh ville nogle så sige noget? Tvivler
Kim Tell - det må være 2019 den mest uintelligente kommentar at blande EU og venstrefløjen sammen ift Sct. Pauli. Total tåbeligt og viser hvordan du kobler en specifik sag fra Sct. Pauli op på venstrefløjen og EU. Jeg ved heller ikke hvilke partier på venstrefløjen du nævner, du er jo generalist uden indsigt i at nuancere. Hvis Tyrkiet var medlem af EU, havde de nok aldrig kunne agere som nu. Du ønsker måske også kaos, økonomisk tilbagegang som Brexit hvis det er løsningen på det EU, som du åbenbart ikke kan se fornuftigheden i? Vær nu bare lidt fornuftig i dit indlæg. Come on det er en ommer!
St. Pauli er desværre alt, hvad der er galt med at bringe politik ind på banen. Deres fans er jo ellers ret glade for at hylde homofoben Che Guevara. Endvidere stærkt venstreorienteret, og alligevel mere kapitalistisk end alle andre klubber i 2.liga. De har hele 2 fanshops i Hamburg og fylder generelt mange butikker op med deres dødninghoved trøjer og shampoos (kun fantasien sætter grænser her).

Deres værste fjende, McDonalds, var også med til at redde dem fra konkurs. Så kan det være, at de donerer penge til diverse tiltag, men det gør Real Madrid velsagtens også, og derfor bliver de pludselig ikke mere venstreorienteret end St. Pauli.


Jeg kan ikke andet end ryste på hovedet over denne beslutning. Nu følger jeg ikke St. Pauli, men jeg kan sådan lidt se på stats, at det ikke er en spiller, som de bruger ofte. 30 kampe på 2 år + en udlejning til Ingolstadt. Gad vide om de havde gjort det samme, hvis det var en bærende profil? Dobbelt moralen er i hvert fald velkendt hos St. Pauli.
"Vi er bare ikke bedre"
Stærkt!!!
FC Bayern München - Mein herz bleibt an der Isar Fan siden Sensible Soccer: 92/93 edition!!
Annonce