Snak

Mere indhold efter annoncen

Ståle: Vi har trukket det største læs

lør 26. feb 2011
FCK-træner Ståle Solbakken peger på 2006/07-sæsonen som afgørende som den succes, der nu har sikret dansk fodbold en plads direkte i Champions League.

Læs hele nyheden her
"Allerede fra næste sæson har Danmark to muligheder i Champions League-kvalifikationen. Superligaens nummer to kommer således med sammen med FCK - dog et par kvalifikationsrunder tidligere."

Og dermed fik vi udløst den sidste rest af spænding, der måtte være om Superligasæsonen 2010/2011 ;-D
hvorfor der er stadig kampen om 2 pladsen og hvem de ryger ned, så det skal nok være en spændende forårs sæson
Success is temporary, Loyalty is forever!
Sandt nok. Jeg fandt det bare besynderligt, at bold.dk-skribenten allerede nu valgte at sætte navn på dette års mestre. Turneringen skal vel lige spilles færdig - eller kunne vi ikke vente, til det matematisk er sikkert?

Og nej, jeg er naturligvis ikke i tvivl om, at "profetiet" kommer til at gå i opfyldelse i dette tilfælde ;-)
ja det kan jo godt være at fck snupler og taber alle deres kampe, men tvivler stort på at det ikke sker. Jeg er selv Fck fan. Men glæder mig til at se kampen om 2 pladsen for nu er der kommer kval til CL, så der er meget på spil.
Success is temporary, Loyalty is forever!
Ja Ståle - det er bestemt fedt at man kan nå så langt ved af skaffe sig en gæld på en kvart milliard - men godt at det lykkedes at hive nogle af pengene hjem igen netop via de resultater
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er egentligt sjovt når folk taler om denne økonomiske gæld, som FCK har, at de samme folk ikke tænker over at det er præcis på samme måde, hvad enten klubben hedder FCK, Barcelona, Real Madrid, Liverpool, United, Chelsea og hvad de ellers hedder.

I FCK´s tilfælde er det så bare sådan at det ikke er fodbodlforetningen FCK der har givet den store gæld, men de andre projekter rundt om fodboldholdet. Så hvis det var fordi spillerne på FCK´s hold var købt ind for 500 mio, så kunne jeg forstå at folk blev ved med at brokke sig over FCK´s gæld.
Above all: FCK Second in command: Real Madrid Luis Figo - Stjerne på og uden for banen.
Tror da der er mange der gerne ville have haft æren af at trække det tunge læs med de oplevelser de har haft..
Silkeborg I F Real Madrid Manchester United
Jamen det har Fck også. Det manglede også bare. for hvis man ser bort fra den historiske del er fck den største klub i danmark.
Det er egentligt sjovt når folk taler om denne økonomiske gæld, som FCK har, at de samme folk ikke tænker over at det er præcis på samme måde, hvad enten klubben hedder FCK, Barcelona, Real Madrid, Liverpool, United, Chelsea og hvad de ellers hedder.

Nu er det ikk alle folk som snakker om Fck´s gæld, og så er det lidt fjollet af samligne de klubber, da deres "bagland" er så meget fra hinanden. Fck har godt nok ikk gæld som de klubber, men til gengæld er de i en liga, hvor presset er større, i henhold til lønninger, og folkets krav på køb af stjernespiller. Plus af Suppen umuligt kan være så "dyr" af vinde, som de største liga´er i verden.
LOL at manden krediterer sig selv og sin forretning mest er vel ingen overraskelse... man kan vel også kun forvente de skal tage det tungeste læs angående resultater når man ser hvilke pengesummer de har til rådighed, man kan vel forvente de skal stå for 80procent af pointene på dks euro konto... for det jo dem der også får størst glæde af den direkte plads men det hører vi ikke om istedet forventer ståle vel alle skal klappe af ham men det største bifald han nogensinde får er når han forlader danmark LOL ;-)
Nicky... sjovt nok har FCK selv tjent de bruge de har brugt og BIF har aldså kæmpe stort budget også men har bidraget med nul og nix, så det handler ikke kun om at ha penge men også en god sportslig organisation som kan sørge for at klubben handler ifl en rød tråd.
Manchester United Fc København
Annonce