Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Schelden

Point taken.

Men så danser man i al fald træskodans.

Vh.

Adriaanse
Stærkt! Bedste træner i superligaens historie.

En påstand der i høj grad kan sættes spørgsmålstegn ved.
Hvis vi alene holder os til det objektive er der ingen tvivl om, at han har vundet adskillige titler. Men hvis vi forsøger at se det i relation til det økonomiske udgangspunkt - og det spillemateriale Ståle har haft til rådighed, så er hans bedrifter efter min opfattelse på ingen måde enestående i forhold til Kent Nielsen, Riddersholm, Hjulmand m.fl.
moderator
Adriaanse, sikke et niveau. Det mesterskab er da tabt for længst, også selvom FCK skulle få ansat en ny træner nu. Kom nu lidt...
Dette er en signatur.
Denne sæson er færdigspillet i.f.t. mesterskabet. Enig.

Men det er forlængelsen og dermed det fortsatte, fremadrettede engagement, jeg tror vækker glæde på Heden.

Og personligt undrer det mig en smule, at en træner - med ligaens største spillerbudget - der nu i snart 2 sæsoner har skabt så lidt i.f.t. resultater, spiludvikling, talentudvikling og transfers, og i øvrigt lønnes som en bundesligatræner, skal have lov til at fortsætte.

Vh.

Adriaanse


Til dem der påstår at man kun har få spillere med int.klasse, ja hvis det er rigtigt ja så kan ansvaret for dette vel kun placeres et sted, nemlig hos Ståle, han har vel alt andet lige været manden som skulle forme og udvikle FCK, til igen at blive mesterklub og klar til den internationale scene igen, bla igennem indkøb sf spillere, hvis det passer st man kun har n jørgensen med int klasse, ja så er det vel ikke helt lykkes for den gode Ståle..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Adriaanse, det er vel fordi han smadrede ligaen fuldstændig for nogle år siden. Mon ikke at næste sæson bliver hans sidste hvis ikke han vinder mesterskabet? Og mon ikke også de gør det med et par indkøb til angrebet? Deres forsvar ser jo nogenlunde stabilt ud.
Dette er en signatur.
Ståle overtog et hold i krise. Han skaffede en sølvmedalje, det var på ingen måde hans skyld at vi ikke vandt sidste år. I år har han en helt ny trup, så derfor tog det lidt tid at komme i gang, siden dengang har vi været meget stabile, og intet tyder på at dette skulle ændre sig næste år.

Ståle er dygtigt til mandskabsbehandling, og på den måde få mest ud af hver spiller, han er stærk taktisk og han laver gode indkøb. At påstå andet er hul i hovedet. Hvis han smider guldet næste år, så skal man selvfølgelig overveje om han er den rigtige, men jeg har virkelig svært ved at forestille mig, at man smider guldet, det er der intet der tyder på, tværtimod så plejer en sæson med det samme hold, at spille spillerne tæt sammen, det har man set mange gange.
Sir_C

Måske.

Men dels har heldet ved offensive indkøb ikke klæbet til Ståle, og dels er klubbens attraktivitet i.f.t. klassespillere også afhængig af muligheden for CL. Og den er knap så realistisk.

Og den Bendtner, det meget vel kunne ende med, som angrebsløsning, tror jeg ikke vil bidrage stabilt.
Han er snart 28 år, og er blevet den, ofte skadede momentspiller, han er. Og derudover vil han naturligvis se FCK som noget, han egentlig er lidt for stor til, hvilket nok ikke vil gavne hans i forvejen slappe motivation og tilgang til opgaverne.

Så som med Agger i Brøndby vil det nok ikke rykke det store i tabellen, men til gengæld koste meget.

Så baseret på, hvad Ståle hidtil har skabt, efter han er vendt tilbage, mener jeg ikke, man kan forvente væsentlig fremgang, alene gennem indkøb. Og da han samtidig praktiserer en spillestil, der ikke helt har fulgt spillets udvikling, men som samtidig kræver mere og andet, end mange af truppens bedre spillere magter (Delaney og Cornelius, eksempelvis), så tror jeg heller ikke, at Ståle kan organisere sig ud af vanskelighederne.

Og FCM bliver nok ikke svagere næste år, hvor Benham formentlig stadig bliver og investerer i projektet.

Vi får se.

Vh.

Adriaanse
Utroligt dejligt af flere grunde.

Ståle er en fantastisk træner og udfylder rollen super godt. Derudover er det svært at tro på han ville fortsætte i klubben, hvis ikke han havde garanti for der også er økonomi fremover til at opnå hans ambitioner.

Og det er Ståles skyld med hans elendige købmandsskaber. FCM henter Pusic - Ståle henter Sigudarson. Brøndby henter Johan Larsson - Ståle Henter Høgli. Osv osv.


Han gør alt for at komme af med en tosse; CV køber Pourier - så giver det fint mening han holder fingrene fra en anden tosse og lader andre om Pusic.
Høgli i stedet for Larsson er 100% fornuftigt.

Man skal pege andre steder for at finde hullerne i osten.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Ståle kan ikke bebrejdes det manglende mesterskab sidste sæson, da man var meget langt bsgud, da Ståle kom til. I år har man købt et nyt hold, ikke mindst et hold med udvikling og fremtid, i fform af mmange unge spillere, plus dem man havde i klubben. Forsvaret er på ny det stærkeste, og angrebet har lagt på hele året. Samtidig har fcm fået det held, et tophold skal have, så de vinder kampe, de sagtens kunne have tabt eller spillet uafgjort i.

Men fremtiden ser i den grad lys ud, og 2.pladsen er acceptabel i år... ikke næste år dog.
Annonce