Jeg er ganske simpelt ikke enig og syntes desværre du mangler at dømme Ståle og FCK på det egentlige forløb. Hvordan kan du ikke syntes det er flot at arbejde at være det hold der fik flest point i foråret og tage pokalen, når hele ens offensiv som man havde bygget op omkring i vinterpausen var på krykker og defensiven ikke havde reserver, men måtte smide alt hvad der kunne gå ind - også selvom flere af dem i virkeligheden burde have en skadespause.
Under de forudsætninger undrer det mig du overhovedet dømmer på det offensive koncept og ikke på evnen til at skabe resultater med det der nu engang var til rådighed.
Fordi jeg ganske simpelt ser det sådan, at hele situationen omkring truppen var affødt af dårlige investeringer og svag management. Jeg medgiver gerne, at de sidste runder var skadessituationen patetisk, men her havde FCK også heldet i perioder. Eksempelvis kom Brandur ind og afgjorde tre kampe (som sagtens kunne have været tabt) med dommedags-agtige huk - pokalfinalen inkluderet. Spillet på banen imponerede ikke.
Desuden havde FCK ikke fået det bedste snit, havde FCM fortsat spillet fra før de blev matematiske mestre. Jeg synes du taler FCK´s forår lige så meget op, som du synes jeg undervurderer det.
I øvrigt finder jeg 2 point i snit for FCK i en liga som den danske i underkanten af hvad man bør kunne forvente. Ser man på andre hegemonier rundt om i Europa, så er FCK´s snit ikke imponerende. Det var det i fra 09 til 11, men Ståle har ikke formået at imponere siden han kom hjem, på trods af ufattelige investeringer.