Snak

Mere indhold efter annoncen
Miks - synes Bo rygaard, han skulle have fået Ståle til at indse at han skulle have trådt tilbage og blevet kun som cheftræner, men med ny sportsdirektør, det kunne have virker.

Omvendt, så skulle Ståle også have indset, at zonespillet og manglende fart ift det gennembrudsspil vi spillede med førhen, ikke var der længere. Taktikken og det strategiske grundlag skulle ændres!
Jeg savner - indtil videre - i interviewet, at Ståle også skal forholde sig til hans transfers de sidste par år. En ret væsentlig del af den manglende sammenhæng mellem budget og præstation ligger for mig at se i for mange dyre og dårlige transfers.
Første del af interviewet får man virkelig sympati for Ståle, og ledelsen i FCK bliver udstillet, men efterfølgende når Ståle bliver lidt presset tuder han igen om det er alle andres skyld.
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
AG - det kommer efter pausen. :)

Neigaard - dette er ikke et journalistisk interview, men et set fra hans øjne, nok derfor det er lidt set, med individuelle øjne. - ikke at jeg ikke giver dig ret! Men mon ikke, han også godt ved han er medskyldig, men ramt på stoltheden.
moderator
Indtil videre har det da ikke været specielt interessant. Det er ikke noget nyt at bestyrelsen i PSE ikke interesserer sig synderligt for fodbold. Fyring virker lidt kluntet i forhold til timing og eksekvering men det vidste vi også. Nu skal Ståle så sidde og forsvare sine indkøb og sige at det ville vende lige om lidt måske.
Der er vist ikke rigtig nogen der kommer til at se godt ud efter dette.
Ståle er en kæmpe vinder så det her har gjort ondt og det kan man også se på. Respekt for engagementet og for resultaterne, de bedste nogen træner har lavet. Jeg tror dog han havde gjort bedst i ikke at deltage i dette.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
HGW:
Ikke en normal træner for en fodbold klub, resultater taler og hvis der først kommer noget negativt ud efter en masse titler og mange års tro tjeneste for en klub, er der nok klubejere der føler de kan håndtere sådan en situation bedre end FCK´s ledelse.
moderator
" og hvordan ledelsen reagerer. De virker ærekære og har ikke ligefrem talt super pænt om Ståle, siden de fyrede ham. Det her ligner da ikke at de bare holder deres mund, "


Hvad har de sagt og hvad baserer du din analyse om at de er ærekære på HGW?

Dette er en signatur.
moderator
HGW - du har set ledelsen og bestyrelsen tale grimt om Ståle og du har set disse være ærekære i forhold til kritik. Kan du give nogle eksempler? Det giver da ikke mening at indrage Ståle som du prøver her?
Dette er en signatur.
Nu snakker Ståle uden om. Alle spillere er ikke købt til start-elleveren, nej. Men de priser der er givet for flere spillere, som på intet tidspunkt har slået igennem i start-elleveren på et godt niveau, det er simpelthen dårlig forretningsførelse fodboldmæssigt.

Pep Biel, Mudrazija. Så synes jeg altså også, at Kaufmann er en dyr herre at have siddende på bænken, men han kan selvfølgelig hive pengene hjem på en transfer på et tidspunkt - måske. Og så er der andre mindre dyre spillere, der hellere har haft nok impact. Bartolec, Varela, Stage ift. pris.
For mig virker det lidt som om at Rygaard var bange for Solbakkens fodbold- faglighed og fordi han har følt sig usikker på hvad der skulle siges har opført sig kluntet og ikke forstået at FCK var mere end et job for Ståle hjertestop,ansættelse som træner og sportsdirektør senere og 12 års arbejde i klubben er lang tid...Der er en del følelser involveret her og det er jo som det er...Endnu mere katastrofalt er det dog at ingen har rådgivet Rygaard om ikke at gøre det på denne måde.

At beslutningen om at fyre Solbakken er rigtig er jeg ikke uenig i.
Men FCK´s ledelse fejler bare så meget menneskeligt her, de burde have hejst en statue af ham.
Annonce