Snak

Mere indhold efter annoncen
Bodø har fået den position som FCK burde have i SL.
De udnytter deres forspring økonomisk og spillemæssige overtag lige nu til, at distancerer sig endnu mere.

Molde har mistet deres momentum.

FCM har lidt overtaget i SL i forhold til udnyttelsen af budget i toppen. Men FCK er stadigvæk så langt foran, at de burde kunne holde dem bagved og dominere i de fleste år. BIF mangler meget endnu, men skal ikke afskrives i fremtiden.

Problemet er lidt, at de danske hold fejler i Europa eller dvs. alle andre FCK og FCM er en hæmsko.. BIF mangler i særdeleshed at byde ind.
Jeg har dog store forventninger til næste sæsons europæiske kampagne, hvor jeg tror FCK kommer i CHL gruppespil, med BIF og FCM i ECL Gruppspil.

Der burde være en god chance for, at få skrabet point sammen.

Football is played with your head. Your feet are just the tools
Nja Norge har levert ganske stabilt siste fem år med en topp iår, som er naturlig med et lag i semifinale i Europa League. Det er nok heller Danmark som har betalt dyrt for utsving i 19/20 og 20/21 sesong. Men det "tjener" de på neste sesong ved at de ikke fratrekkes like mange poeng som landene rundt.


19-20 tæller dog ikke med i denne her "periode". Du har dog ret i at 20-21 var en dårlig sæson for DK - til trods for at FCM var i CL. FCK røg ud til Rijeka. DK er dog stadigvæk bedst i 3 af de 5 sæsoner.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Sammenlign trupkvaliteterne, budgetterne og faciliteterne, så er Danmark klart nr 1.

Så kvaliteten af en liga, skal altså baseres på alt andet end spillet på banen, eller hvordan skal jeg forstå dig?
Med i styrkeforhold snakker man jo netop også om budgetter osv.

Jeg ser det lidt som da Leicester vandt PRL eller Herfølge vandt Superligaen. De var begge det bedste hold i den periode. Men det udligner sig jo over tid fordi at de netop ikke havde samme styrke som mange af deres konkurrenter.
F.C. København
Med i styrkeforhold snakker man jo netop også om budgetter osv.

Jeg ser det lidt som da Leicester vandt PRL eller Herfølge vandt Superligaen. De var begge det bedste hold i den periode. Men det udligner sig jo over tid fordi at de netop ikke havde samme styrke som mange af deres konkurrenter.


Nu skal vi heller ikke gøre de norske klubber mindre, end de er. Bodø´s trupværdi er sat til mere end det dobbelte af AGF, feks.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Funkeeh

Sammenlign så deres budget med AGFs. Bodø vil jo selvfølgelig have masser af salgspotentiale i en trup, der når en semifinale.
F.C. København
Sammenlign så deres budget med AGFs. Bodø vil jo selvfølgelig have masser af salgspotentiale i en trup, der når en semifinale


Altså, Bodø har i denne sæson bl.a. købt Jens Peter Hauge for +25m kr og solgt Albert Grønbæk for +110m kr. Det er begge større handler, end hvad AGF har købt og solgt for..
Udtalelsen er da noget af et selvmål fra Ståle.
Nu skylder han en forklaring på hvorfor han ikke kan udrette noget med det norske landshold - ikke mindst med de offensive profiler han råder over
Koefficienter baseres jo alene på enkelte resultater af de bedste hold i Ligaen.

Der er ikke tvivl om at Bodø/Glimt har leveret bedst af de skandinaviske hold de sidste sæsoner. Men det skal også siges FC København ofte ryger ud til absolut sværvægtere, og at koeffcientsystemet ikke altid tager højde for dette.

FCK er røget ud til følgende hold de seneste sæsoner:

Chelsea (ECL 1/8 finale, 2024/2025)
Man City (CL 1/8 finale, 2023/2024)
Man City, Dortmund, Sevilla (CL gruppespil, 2022/2023)
PSV Eindhoven (ECL 1/8 finale 2021/2022)
HNK Rijeka (EL kval, 2020/2021)
Manchester United (EL kvartfinale, 2019/2020).

Med alt respekt for det Bodø/Glimt har vist, så er det altså generelt ikke modstandere på samme niveau de har mødt. De har ikke engang kvalificeret sig til Champions League endnu. Vi skal huske, at resultater i ECL er europas 3. division. Det gælder selvføglelig også når danske hold spiller i ECL. En semifinale i EL er rigtig flot (og ville også være et kæmpe resultat for FCK). Men de har altså ikke mødt hold i kaliberen Chelsea, Man City, Bayern, Dortmund, som er de modstandere man jævnligt møder i CL.

Når man så skal sammenligne hele ligaer, så bliver det meget svært. Jeg tror det er så lige, at det er meget svært at sammenligne. Kunne være fedt med noget a´la Royal League, men der er bare for mange kampe i moderne fodbold til at det kan blive en succes.
Slettet
Annonce