Snak

Mere indhold efter annoncen
At du mener at FCM aldrig bliver DKs største klub, gør det ikke til fakta. Hvor er det dog trættende hele tiden at høre på jammerlige argumenter.

Fakta er at siden 19/20 sæsonen:
- Har FCM højest pointsnit
- Har FCK flest titler
- Har FCK flest CL-gruppespil
- Har FCM høstet flest koefficientpoint i en enkelt sæson
- Har FCK flest koefficientpoint over alle sæsoner
- Har FCK det højeste tilskuersnit
- Har FCM den højeste belægningsprocent (af de to klubber)

Jeg synes generelt der mangler nuancering i debatten fra begge sider.

Fakta er at GF er værdige mestre.
@Super spurs
Ligegyldigt hvordan du definerer største klub, så bliver FCM aldrig den største i Danmark. Beklager meget, men det gør den ikke. Det tror jeg selv en Steinlein ved.
Selv i Jylland vil FCM aldrig blive den største klub. Men igen det er en klub der skaber en masse disruption og presser de andre klubber til at performe bedre. Så måske Danmarks mest innovative klub ville ramme bedre, når man skal beskrive FCM.

BTW hvis du mener der bor 90.000 mennesker i Herning, så tror jeg du skal have penge tilbage fra geografi timerne i folkeskolen.
Herning kommune er omkring 90.546, Herning by er ikke meget over 51.782(inklusiv forstæder). Vi kan vel godt tillade os at tage Ikast med i diskussionen. Der bor 16808 i Ikast og 43009 i Ikast-Brande kommune. Arealmæssigt udgør de to kommuner tilsammen 2056,5 kvadratkilometer.

Til sammenligning bor der 673,575 i Københavns kommune på 91 kvadratkilometer. I Storkøbenhavn bor 1,396,508 på 525,5 kvadratkilometer.

Samtidig er offentlig transport naturligt nok langt mere udbygget i et område hvor der bor 10 gange så mange mennesker på ca 25% areal.

Det er alt sammen kun tal. Hvorfor skulle man ikke have store ambitioner i FCM. Herning og Esbjerg havde da jeg var ung de to uden tvivl største hold i ishockey. Viborg havde landets uden tvivl største håndboldhold for kvinder. GOG var en overgang landets største hold i herrehåndbold.

Naturligvis kræver det resultater at vokse, men samtidig kræver det også god fodbold. Ingen gider holde med hold der spiller kedelig fodbold.

Tillykke til AGF med mesterskabet ...

Den med flest point til sidst, er den fortjente mester ...

CS og CB, skal nok kigge lidt mere indad og spørger om de har gjort deres arbejde godt nok! Vinterpausens transfers har simpelthen ikke været gode nok og ikke styrket bredden, som det var tydeligt at vi manglede til sidst.

Hvor sælger Ola, når han er klart mere målfarlig end Cho og Chili ...
Vi mangler desuden en offensiv playmaker / spiller til midten
Angående kritikken af FCM, så forstår jeg altså ikke helt den defensive stillingstagen blandt visse fans herinde.
Bevares, hån er latterlig, men kritik er da fuldt ud berettiget ovenpå et glippet mesterskab, og jeg havde egentlig troet st FCM-fans ville være de mest kritiske.
1 mesterskab på 6 år, i år havde man ikke engang FCK at slås med. Er i ikke selv ret skuffede over sølvet, undskyld jeg spørger?
Jeg er med på AGF har været gode, men jeg forstår ikke hvis man i FCM ikke ser det som en (stor) misset mulighed.

Jeg må hellere lige varedeklarere at kritikken fra min side på ingen måde kommer af et had eller aversion mod FCM, men snarere skal ses som udtryk for at FCMs resultater de senere år samt selvudnævnte ambitioner og ageren (blandt andet ved at holde på profilerne) i min optik ikke står mål med at få sølv, slet ikke i en sæson, hvor FCK ikke er til stede.
Jeg mener stadig Tullberg er den rigtige, men det bør da kalde på selvransagelse at man misser et mesterskab til AGF.
Hvis Thomasberg kunne fyres efter den start han havde på denne sæson bør Tullberg ikke føle sig alt for sikker. Jeg er ikke uenig i at FCM burde have spillet bedre i superligaen især efter de europæiske kampe var overstået, men spillet virker ikke til at udvikle sig. Skader er naturligvis en del af forklaringen, men ikke hele forklaringen imo. Noget af det ligger hos træneren.

Desuden er jeg ikke vild med hans håndtering af medierne. Vær dog ærlig og sig når holdet præsterer under niveau og ikke forsøg at bagatellisere det med at AGF sikkert også vil tabe point. Det er da kun med til at motivere AGF endnu mere.

Jeg er lidt mere tilgivende over for gule kort, men tag dog at ager som en mesterholdstræner i medierne. Det er ikke at klage over dommere og at håbe på andre hold ikke præsterer. Fokuser på FCM, ikke på alt muligt andet !
Er der en journalist til stede? Manden leder Superligaens med længder mest usympatiske foretagende og opfører sig som de mest glatte politikere vi har herhjemme. Det er helt sindssygt hvad han igen og igen slipper afsted med, uden at blive konfronterer. Jeg er med på at FCM er en klub med en meget lille fanbase og en helt anden medieopmærksomhed, end klubber som AGF, FCK og BIF, men derfor bør han stadig ikke slippe afsted med at sidde her og spille sympatisk og respektfuld, efter en perlerække af usympatiske sager, fra det foretagende han leder gennem hele sæsonen.

Nå, men tillykke til Steinlein og FCM med at være super i smart odds.
Fuldstændig enig i ovenstående. Det er vildt at medierne ikke går hårdere til Steinlein og co. Man fyrede en træner der afleverede mandskabet som nummer 1, og ansætter en uprøvet træner. Hvis ikke det bliver en pokal titel, har det været en fiasko sæson på den hjemlige front. Uagtet at man har leveret flot europæisk.
De kan ikke spinne sig ud af den her med Smart odds ratings, det her hold var bygget til at vinde et mesterskab og det har man ikke formået.
Annonce