Snak

Mere indhold efter annoncen

Steinlein vil hjælpe AGF: Vi er evigt taknemmelige

man 27. maj 2024

Claus Steinlein letter på hatten for AGF, der endte med at blive en kæmpe hjælp i FC Midtjyllands jagt på mesterskabet.



Læs hele nyheden her
Det kunne OB lære noget af. De stillede op med flere reserver, og en ualmindelig lad indstilling da de i sidste kamp, for flere år siden, kunne redde AaB for nedrykning. Andreas Johansson (som var var skiftet til OB) havde været ude at sige, at han ville gøre ALT hvad der stod i hans magt, for at hjælpe AaB, men han røg på bænken

God stil at AGF at de kæmper til sæsonen er overstået, og fryd at OB endte med at rykke ned.
Hold nu op med det der "tak for hjælpen". Klubber hjælper sgu da ikke hinanden. Alle spiller for at vinde og få 3point. Det samme gjorde agf, og Silkeborg for den sags skyld. Uanset om man på tabellen, ikke har noget at spille for, Har man da stadig sin egen professionelle stolthed. Er blevet for meget med at folk skal takke de andre klubber.
Når man nu ikke selv magter at vinde sine kampe, kan man da godt være glad for at andre hjælper
@Trolley

Sådan var det så ikke med OB. De var gået på sommerferie da AaB kunne bruge deres hjælp.
Det kommer jo meget an på, hvad han mener. Hvis han siger, han kunne finde på at opfordre sin træner til at spare spillere i en eventuel kamp mod AGF - ikke af hensyn til egen trup, men som en tak for sidst til AGF, så må det være matchfixing og ulovligt. Men hvis han opfordrer sin træner til at stille i stærkeste opstilling og give den fuld skrald mod en anden modstander end AGF, i en kamp, hvor en FCM-sejr kan gavne AGF, så må det vel være i orden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hmm... AGF og FCM som brothers in arms :D :D

Jeg er ret sikker på, at det gjorde ondt på både Tobias Bech (Viborg-dreng) og Patrick Mortensen (Brøndby-fortid), da de gjorde det til hhv. 1-2 og 1-3.

De to spillede kampen og kæmpede for trøjen (som resten af AGF-holdet) uden smålig skelen til, at deres scoringer hjalp en tredje klub.

Hvis man skal tage Steinleins ord for pålydende, må man da ikke håbe, at FCM en gang i fremtiden kommer i en situation, hvor de kan hjælpe AGF ved at lade sig tabe...
Jeg er meget tilfreds med at det bliver FCM der bliver Danmarks repræsentant til at spille kvalifikation til CL.
Siden Michael Laudrup var træner for Brøndby har holdet fra Vestegnen ikke formået at spille bare en godkendt kamp i Europa. De er røget ud på røv og albuer allerede i kvalifikationskampene selv til upåagtede hold fra den lave “3. division” i Europa.
Brøndby kan nu øve sig i den tredje bedste turnering i Europa.

Man giver heller ikke en dreng der skal lære at spille klaver et Steinway flygel. Her er det rigeligt med et legetøjsklaver fra BR eller lidt finere et brugt klaver fra DBA.

Set over sæsonen har Brøndby heller ikke været det hold der var mest kvalitet i af de fire der spillede om guldet lige til det sidste. Det har i mange kampe været uskønt at se på, hvor de heldigt mange gange har tiltvunget sig en sejr.

Og når det endeligt gjalt foran 30.000 tilskuere på hjemmebane ikke engang kan få point mod et hold der ikke havde noget at spille for - ja så fortjener de slet ikke at få lov til at kæmpe i kvalifikationen til CL
Jeg er meget tilfreds med at det bliver FCM der bliver Danmarks repræsentant til at spille kvalifikation til CL.
Siden Michael Laudrup var træner for Brøndby har holdet fra Vestegnen ikke formået at spille bare en godkendt kamp i Europa. De er røget ud på røv og albuer allerede i kvalifikationskampene selv til upåagtede hold fra den lave “3. division” i Europa.
Brøndby kan nu øve sig i den tredje bedste turnering i Europa.


Jeg er nu ikke helt tryg ved FCM - de har ikke imponeret i år og mesterskabet er jo kun lige kommet i hus fordi BIF ikke kunne vinde over AGF

Desuden har de vist kun plads til 8.500 tilskuere i Europa - så noget fort er det jo næppe
“Hvis man skal tage Steinleins ord for pålydende, må man da ikke håbe, at FCM en gang i fremtiden kommer i en situation, hvor de kan hjælpe AGF ved at lade sig tabe.”

Og det er jo heller ikke det manden siger… læs dog artiklen igen! 🙄🙄🙄
Jeg er hvid indtil jeg dør...
Uanset Steinleins lidt tåbelige udtalelse, som jo ikke er første gang fra hans side, så er det fedt for fodbolden at det er muligt at få sådan en afslutning. SIF og AGF behøvede jo ikke at gøre det hele så spændende, men gjorde det alligevel og det er det som er så fedt ved fodbold; det hele er ikke afgjort fra starten af.
Annonce