Jeg kender ikke reglerne her, men kan det have noget at sige, at 500 mio. er en gave fra private sponsorer til kommunen, og derfor har kommunen ikke haft så høje udgifter. Reelt smider kommunen jo 0 kr. i stadion, så hvad er markedslejen af noget der har kostet kommunen 0 kr.?
Kan godt følge din tankegang, men det er sådan, at stadion reelt objektivt skal vurderes ud fra, hvad AGF ville skulle betale for et sådant, hvis de skulle ud på det "private marked" og leje sig ind på et stadion.
Der er jo ikke et privat marked for udleje af stadions, så kommunen/AGF skal opstille kriterier for, hvorfor de vurderer, at der er tale om markedslejen. Denne argumentation kan Ankestyrelsen ikke følge, og når de ikke kan det, så kan de ikke sige, om der er tale om et støtteleement eller ej.
Det er det, som advokaterne nu skal hjælpe kommunen/AGF med at kunne argumentere for.
Ankestyrelsen har ikke sagt, at der ikke er tale om markedslejen. Styrelsen har bare konkluderet, at den ikke kan vurdere det på baggrund af det oplyste.