Snak

Mere indhold efter annoncen
Kap.

Som jeg har skrevet herinde et sted, gambling skal på ingen måde forbydes, dem der kan styre det skal bare give den gas, har flere venner der spiller på et “normalt” plan, det skal de bare gøre. Så mine kampe, og det jeg har været igennem, går ikke udover andre. Tværtimod. Så at trække den frem, er helt væk fra skiven.

Reklamer udvikler ikke som sådan ludomani, men det kan have en negativ effekt, det viser flere studier. Jeg har ikke et link, men er ret sikker på center for ludomani, kan fremskaffe det, hvis du ønsker. Samtidig er det påvist at reklamer påvirker mennesker, det gælder alle former for reklamer, ikke kun spilreklamer, hvis de ikke virkede, ville de ikke smide så mange penge i det.

Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Pibbles:

Ludomani er en anerkendt psykisk lidelse – og for langt de fleste kræver det professionel behandling at blive fri af spilafhængigheden. Hvis du er pårørende til en, der måske lider af ludomani, så bør du gøre to ting: Få bekræftet din mistanke om at der er tale om ludomani. Få vedkommende til at gå i behandling.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TUW:

https://www.danskmisbrugsbehandling.dk/misbrug/ludomani/fakta-om-ludomani/

Ludomani er officielt anerkendt som en afhængighedslidelse på linje med alkoholisme og narkomani.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
@TheUnitedWay
Hvorfor viser alkoholreklamer så ikke folk, der drikker sig fra sans og samling, hvis det er det, de ønsker?

Hvis du er villig til at forbyde reklamer for tobak, alkohol og gambling, hvad så med internet og sociale medier? Skal de have lov til at være en del af den palette, du lader pøbelen nyde?
// Hvis du synes, at jeg kan sige meget dumt på få linjer, så forestil dig, hvor meget dumt jeg har skrevet i denne bog: https://bibliotek.dk/materiale/kapitalistisk-feminisme/
Pibbles: Ok det jeg refererede var bare det der kom op da jeg googlede det. Jeg synes så heller ikke det er så afgørende om man kalder det det ene eller andet. Det afgørende er at mange har brug for professionel hjælp for at komme ud af deres spille problemer.

Kap: Nu er reklamer for alkohol og tobak jo forbudt, så det er ikke noget jeg har fundet på. Jeg mener helt sikkert at hasardspil er i samme boldgade, og markedsføring af hasardspil bør forbydes.

Ift. SoMe er der helt sikkert nogle problemer
for unge mennesker, men det bliver jo også reguleret på EU plan.

Og ja jeg ved godt at man ikke kan løse alle problemer med regulering, men vi drikker mindre i dag end vi gjorde i 1990´erne, og vi ryger mindre cigaretter i dag end dengang. Så det virker jo at forbyde reklamer for skidtet.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kap: Nu er reklamer for alkohol og tobak jo forbudt, så det er ikke noget jeg har fundet på. Jeg mener helt sikkert at hasardspil er i samme boldgade, og markedsføring af hasardspil bør forbydes.


Det er ikke forbudt at reklamere for alkohol i Danmark. Der er nogle begrænsninger for reklamerne. præcis som der er for betting.

Kun tobak er ulovligt.

At folk ryger mindre i dag end for 30 år siden, handler mere om en større bevisthed omkring rygning end om reklamer, da reklamer for tobak blev forbudt for 25 år siden.
@229682
Hykleri? Nu har reklamer på tv intet med Brøndby som klub at gøre.
Hedengran 2.0

Nu er der jo ingen der tager muligheden fra dig eller andre.
Det handler om reklamer, og ikke retten til at spille.
Det handler 1. Om ikke at få helt unge til at starte, mens især 2. Om ikke at f.eks. friste ludomaner, og få dem til at falde i.


Afhængelighed er noget du har taget med helt fra fødslen. Nogen kan som dig drikke en øl eller oddse både første gang, men også resten af livet, uden at blive ramt.
Andre skal gøre en af de ting en eneste gang, og så er der ingen vej tilbage.
Nu er der jo ingen der tager muligheden fra dig eller andre.


Hvad mener/hentyder du til? Forstår ikke den linje?
Jeg er desuden med på, vi snakker reklamer, det ligesom det artiklen handler om.

Afhængelighed er noget du har taget med helt fra fødslen. Nogen kan som dig drikke en øl eller oddse både første gang, men også resten af livet, uden at blive ramt.
Andre skal gøre en af de ting en eneste gang, og så er der ingen vej tilbage.


Det er jeg helt med på.
Claus Elgaard og hans søster Puk Elgaard, undersøgte i 2019 i et tv program på TV2, om det var noget man fødes med eller arveligt, da Claus er ludoman, men Puk ikke er.
I programmet så man dem begge gennemgå test med en af de førende eksperter inden for området, og det var tydeligt, at de reagerede forskelligt på spil relateret billeder.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Bebop and Rocksteady
1. 23, ikke 25 år for reel marketing.
2. Aftalen imod Sponsorater blev først vedtaget i 2021(altså indirekte marketing)

Men jeg er enig i, at det også skyldes, at folk er mere oplyste, og at færre og færre vokser op i et hjem, hvor det er normalt ikke at ryge. Egentligt lidt samme tendens man ser på alkohol, uden at det kan sammenlignes helt.
Begrænsninger for, at man i dag skal være over 18 for betting, har stor betydning.
Jeg voksede op i 90erne og 00erne, hvor man frit kunne spille. Jeg husker at mine venner og jeg, startede med odds og skrabelodder i en alder af 11-12 år.
At reglerne var ikke eksisterende dengang, betaler mange regningen for i dag.
Så den stramning politikerne har på vej i disse måneder bliver spændende.
Jeg er egentligt for det frie valg, som med smøger. Ingen reklame, og vil du have dem, kan du købe dem. Samme burde gælde betting.
Annonce