Så 4 medaljer siden starten i 1991
Snak
lør 16. aug 12:09
Mange husker vel hvordan FCN fik en plads mere eller mindre foræret direkte i CL gruppespillet udelukkende grundet FCKs resultater. Man investerede absolut intet i dette, fik store stryg og Kagemanden Allan stoppede +100 mio. i lommen.
Hvis FCK fortjente at spille Champions League havde de vundet mesterskabet.
Så simpelt er det. FCK havde jo ikke klaret sig en skid bedre. De havde bare lukket færre mål ind.
Tror du helt seriøst at Tom Vernon ville acceptere at Allan K. Pedersen brugte 156 mio. på sig selv? Det er jo en fantasiverden du lever i.
Det er fuldstændigt det samme man ser i dag. Store spillersalg via (indrømmet) dygtigt scouting arbejde hvorefter pengene bliver pillet ud af dansk fodbold. Dette er naturligvis lovligt, men det gør også, at der er meget stor forskel på hvornår man møder FCN. Visse kampe virker nærmest ligegyldige for dem.
Ja der forskel på hvornår man møder FCN og Silkeborg, ligesom der er for alle andre hold i ligaen. Superligaen er og bliver en udviklingsliga med en meget stor udskiftning og det kommer sandsynligvis aldrig til at ændre sig.
Forskellen er at FCN i højere grad stoler på deres akademier.
Det er deres strategi og det skal de selvfølgelig ikke lave om på.
Så kan det være at de ikke altid rammer balancen perfekt, men det er alt for tidligt at vurdere.
lør 16. aug 12:14
Spurs76
I dag 11:09
De FCN fans har fuldstændigt ret! Alle 8…
Man er ikk mere cool eller en bedre fan, bare fordi man er en stor flok.
Dét med at gøre nar af faggrupper, fordi de ikke er er en stor flok der kan råbe højt, sammen, er simpelthen så vattet, og minder egentlig mere folk om, at nogle har svært ved at stå uden for.
De fedeste fans jeg har set, har ikke været særligt mange og ej heller nogle der frekventerer superligaen. Det var Aarhus Fremad.
Derud over, så syntes jeg det er plat at gøre nar af de FCN fans som faktisk giver deres mening til kende, bare fordi de ikke tæller samme base i antal.
lør 16. aug 12:23
Men jeg gætter på det blandt andet drejer sig om alle de penge der er kommet fra spiller salg, ikke bliver brugt på truppen, men ryger lige i lommen på diverse investorere.. Og der kan man vel kun give dem ret.. FCN kunne måske havde været Danmarks 3-5 bedste hold, og en trussel for enhver.. Kunne være et hold der minimum spillede Conference league hver år... Istedet, ja så er de kun en trussel hver 10 år og ret ligegyldigt i den store sammenhæng.. Lidt ligesom de fleste uden for top 2..(FCM og FCK)
Pengene bliver investeret i akademierne, så de kan blive endnu bedre til at udvikle spillere.
Tænk dig nu lidt om. Prøv at overvej hvad der ville ske hvis FCN gjorde det samme som FCK?
Så ville der ikke være plads til talenterne og de ville derfor ikke udvikle sig og salgene ville tørre ud. Spillerne ville søge andre steder hen, hvor vejen til spilletid var kortere. Dermed ville man være nødt til at købe endnu flere spillere for at opretholde kvaliteten på holdet.
Kort sagt ville det smadre hele Right to Dream modellen.
lør 16. aug 12:23
Tom vernon var ikke en del af klubben før AKP solgte og det skete efter cl kampagnen - og ja der rev Herren minimum 55mill i egen lomme - det vi savner mest fra den tid er sgu de røde romkugler kagefabrikken lavede :-)
lør 16. aug 12:25
Nu vælger man altså os selv at holde med en klub, som ikke holder det hemmeligt iforhold til hvordan man driver klubben - hvorfor er de overraskede?
lør 16. aug 12:26
Blevet en useriøs klub desværre. Alt handler om at sælge...Og ikke særligt meget er centreret hen imod at opnå resultater. Som en skrev havde man bare geninvesteret 30% af de sidste 3 års indtægter...Så havde FCN stadig været en klub der kunne drille alle hold! De glemmer lige i FCN hvor mange penge der ligger i at spille Europa...Hvis de bliver ved med nuværende strategi, så ville ingen vel savne dem ved en evt. nedrykning!
lør 16. aug 12:28
Det kunne være fantastisk at få FCN ud af superligaen, så kan de udvikle talenter i første division , så slipper vi også at spille på kunstgræs
Redigeretlør 16. aug 13:04
Tænk dig nu lidt om. Prøv at overvej hvad der ville ske hvis FCN gjorde det samme som FCK?
Så ville der ikke være plads til talenterne og de ville derfor ikke udvikle sig og salgene ville tørre ud
Vil du eller skal jeg lige komme med en liste over spillere fra FCK ungdoms akademi som er bleven solgt til 50+ millioner siden Neestrup selv var ungdoms træner og til nu... Eller skal jeg bare minde dig om at FCK blev mestre i 22 og 23 med hefti brug af U19 spillere...?
https://youtu.be/csr2gkVtwIU?feature=shared
Kort sagt ville det smadre hele Right to Dream modellen
Fair nok... Som skrevet indledningsvis, vidste jeg jo ikke helt hvad disse protester drejede sig, så ja jeg gættede mig frem udfra egne tanker..
Men hvis den model betyder at FCN må en tur i 1 division, istedet for en tur eller tre i Conference league, er den model jo så ikke meget værd sportsligt...
FC København. Siden 1993..
Man U siden 1986
Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007
Ståle skulle aldrig have været fyret 2020
Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...