Snak

Mere indhold efter annoncen

Storspillende Hjulmand på rundens hold i Serie A

ons 8. feb 2023

Morten Hjulmand er efter weekendens 2-0-sejr over Cremonese kommet på rundens hold i Serie A for 21. spillerunde. Danskeren lavede en assist i opgøret. 



Læs hele nyheden her
Jeg så for første gang en hel kamp med Hjulmand, og hold fast, hvor virker han stærk. Ikke nok med at han lavede en fremragende assist, som nævnt i artiklen, så spillede han en fuldstændig fejlfri kamp. Han suger boldene til sig, og fordeler dem virkelig fornuftigt. Kan både lave de sikre afleveringer når det kræves, men kan også åbne modstanderens forsvar op med bolde i dybden/på tværs. Sidder med en fornemmelse af at han har et rigtig godt blik for spillet. Hans førstegangsberøringer sad også lige i skabet, han laver gode vendinger, er fysisk stærk. Og så er han anfører og en total chef på banen, der båder går forrest men også udviser en ro, der virker til at smitte af på resten af holdet, når det er presset.
Hvis han spiller sådan hver uge, så kan jeg dælme godt forstå at han rygtes til de helt store klubber - både i Støvlelandet og i andre ligaer.
En ny makker til Højbjerg?
@RødgrødmedFløde: Det er faktisk sådan han har set ud gennem lang tid i Lecce.

Han har udviklet sig til at være et decideret omdrejningspunkt for dem, og det er både med og uden bold. På en måde minder han lidt om Brozovic i Inter hvis man ser bort fra den åbenlyse niveauforskel på de to spillere.

Den eneste svaghed han umiddelbart har, er hans manglende fart. Han er altså en meget tung spiller, og derfor tror jeg han gør klogt i at blive i Italien hvor tempoet ikke er lige så højt som det eksempelvis er i PL. I Italien kunne han dog sagtens ligne en der er klar til en større adresse.
Har set et par kampe med ham nu og er virkelig imponeret over han fysiske og tekniske niveau.

Og at han ikke skulle kunne begå sig i PL er jeg meget uenig i. For mig virker han som en spiller der hvor tanke og handling er noget foran de fleste af hans modspillere/medspillere. DEm har der jo været mange af i PL selvom de ikke var de hurtigste men netop kompenserer for dette ved at være mere forudseende.
Nørgaard er jo heller ikke en hurtig spiller, men han dominerer jo stadigvæk midtbanen hos Brentford hvis man skal tage en dansk sammenligning.
Og så kan man jo tage et utal af spillere såsom Modric, KDB, Casimiro, kante, Fabinho, Xhaka etc. etc. etc. som heller ikke er de hurtigste spillere men stadigvæk dominerer ligaen.

Så ham faktisk gerne i PL eller Bundesligaen for en større klub, da han virker ekstremt moden og rolig i hans tilgang til spillet. Selvfælgelig kan det også være interessant med en italiensk top klub, men det virker lidt på mig som om ligaen ikke rigtig udvikler sig, hvor jeg ser PL, BL og LaLiga som mere attraktive destinationer på den lange bane.
@mholmm: Det er pudsigt. Jeg tænkte faktisk netop på Nørgaard efter jeg havde skrevet mit indlæg.

Du kan sagtens have ret. Måske hans fodboldintelligens og placeringsstyrke vil kunne veje op for hans manglende fart selv i en liga som PL. Hvem ved? Det kan være vi får syn for sagen om ikke så længe.

At den italienske liga ikke udvikler sig, er jeg ikke enig med dig i. Der er fx sket helt utroligt meget på den taktiske bane over de senere par år. Alle pengene er i PL (plus Paris), men den italienske liga står skam ikke stille af den grund.
@interforlivet

Det er ikke fordi at serie A ikke udvikler sig, men de er bare langt bagud rent strukturelt end mange andre ligaer, herunder stadions, faciliteter mv.. Som jeg umiddelbart ser det, så halter de efter på mange områder og vil man være en magtfaktor som i 80´erne og 90 ´erne så skal der godt nok til at ske noget i Italien.
Og at pengene er i PL skyldes vel netop at man har været gode til at udvikle produktet kontra hvad man har set i serie A hvor det på driften mange måder sejler. Det er bare den skinbarlige sanhed og kan Serie A formå at udvikle produktet så skal de nok komme tilbage igen, men det er altså ikke givet på forhånd sådan som italiensk fodbold har fungeret de sidste mange år.
Hvis ellers Delaney kommer tilbage i topform, så har vi voldsom konkurrence og kvalitet til de to centrale midtbanepladser på landsholdet, hvor det vel kun er Højbjerg som er selvskreven. Ellers bliver det blodigt mellem Delaney, Nørgaard og Hjulmand, såfremt man anser de to sidstnævnte som 8´ere.
@mholmm: Vi kan skam hurtigt blive enige om at Serie A i dén grad halter efter. At det fx kan tælles på én hånd hvor mange klubber der ejer deres eget stadion er en meget fin illustration af hvor skidt det står til rent økonomisk.

Men at det skulle være ensbetydende med at en spiller som Hjulmand vil få mere ud af sit talent ved at spille i eksempelvis PL, er jeg altså ikke enig med dig i.

Der er masser af mulighed for udvikling som spiller i Serie A på trods af de strukturelle udfordringer. Det er i hvert fald min holdning.
Har set ham flere gange. Hold op han er kløgtig og har et kæmpe potentiale.
Annonce