Snak

Mere indhold efter annoncen
Jojo, men nu er det ikke Vejle og Silkeborg jeg sammenligner med når jeg snakker om at have Superliganiveau. To hold som iøvrigt heller ikke har niveauet.

Fredericia har omvendt overrasket positivt, så ikke fuldstændigt udelukket at de to oprykkere kan overraske. Jeg ser dog ingen af de andre hold have OBs niveau som jeg vil kalde Superliganiveau.
Flere nævner SIF og VB her i tråden. Jeg er enig. Med til historien hører at vores to stærkeste stoppere i SIF, Pontus Rõdin og Alexander Busch, har været ude hele denne sæson. Og mod FCK også vores sidste stopper, Pedro Ganchas. I en lille klub som SIF står stjerne-spillere ikke i kø ude på bænken. Samtidig skulle Robin Østrøm omskoles til stopper, hvilket ikke er hans force. Vi er totalt sårbare i år. Hvilket resultaterne tydeligt viser. Med et væsentligt bedre budget og en mindre nærig sportslig ledelse, så havde vi sikkert ligget afgørende bedre nu. Men det gør vi jo ikke. Og så ønsker jeg Lyngby Boldklub held og lykke i jagten på oprykning. Den eneste død, den andens brød som man siger. Jeg tror på jer!
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Når man ser 1. Division hver uge, så er det tydeligt at VAR bringer mere dårligt end godt med sig. Den umiddelbare glæde ved mål er helt anderledes når VAR ikke er der.
Det er dom regel kun i TV man finder alle dommerfejlene. På stadion er det sjældent man ser de store kampafgørende fejl og dem der kommer tager jeg gerne med, hvis man kan slippe for VAR.
Præcis

VAR fjerner ALT, det som fodbold skal stå for.
Den berusende glæde ved en scoring, er fuldstændig fjernet, VAR har åbnet en dør, og med den åbning ført os ud af en vej, hvor vi stiltiende accepterer, at muligheden for at minimere dommer fejl -
skal vægte betydeligt højere -
end den spontane glæde en scoring giver.
Men når vi på sigt fjerner glæden og den spontane jubel, kan vi ende med, at få flere og flere klubber, hvor det kun er sponsorbilletter, der fylder tribunerne.
Lige nu går det godt, og der måles en stigning i tilskuer gennemsnit.
Men lur mig, VAR bliver en trist medspiller, når vi på sigt fjerner stemningen og den øredøvende jubel, omkring en scoring.

Hvem er bedre rustet til ligaen i 1.div ?
Lyngby har før overlevet i ligaen.
Uanset hvad kæmper vi selvfølgelig for oprykning - det er det alle spiller for.
Annonce