Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan altid diskutere hvor grænsen skal gå og hvad straffen skal være.

Men er der så meget mangel på dommere at man ikke kan finde en bedre til en vigtig kamp om kvalifikation?
Han er jo tydeligvis ikke en dårlig dommer. Dømte EL finalen sidste år blandt andet.
Tror der blev ekstra øje med ham de efterfølgende mange år, så som en anden skriver er han nok den sidste man skal forvente matchfixing fra…hvem ved.
Hvor mange af jer som brokker sig over ham har rent faktisk læst om match fixing sagen..??
Han og 3 andre dommere meldte det selv til det tyske forbund. Ja han havde modtaget de 300 euro, men havde åbenbart fortrudt det. Måske derfor han ikke fik en hårdere dom. Vi får nok aldrig alle detaljer i sagen.
det håber jeg godt nok ikke er sandt
åh nej
"Ræssonementet er vel, at man har udstået sin straf, når man har udstået sin straf. Uden at forklejne matchfixing, så er der jo også en årsag til, at han kun fik seks måneders karantæne, og så skal han selvfølgelig have lov at dømme igen, når den først er udstået. Noget han til gengæld altid ville skulle leve med, er artikler som denne og kommentarer som den fra Bellingham. Det vil altid ligge i baghovedet på folk, at hvad nu hvis - det er den situation han nu engang selv har sat sig - men så længe han passer sit job ordentligt, så skal han selvfølgelig have lov at fortsætte."
Ganske enig, ambitionerne om at ekstrastraffe og underløbe folks muligheder for at rehabilitere er udtryk for en forkvaklet retsopfattelse.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce