Snak

Mere indhold efter annoncen

Strid om Dreyer-penge: Serieklub føler sig snydt af FCM

tirs 18. okt 2022

Serieklubben Ribe Boldklub mener, at FC Midtjylland forsøger at undgå at betale klubben for solidaritetspenge angående Anders Dreyer. Ribe Boldklubs formand siger til bold.dk, at det er en ærgerlig situation.



Læs hele nyheden her
Intet nyt i at klubberne gør alt for at undgå at skulle aflevere penge nedad. Eneste håb for Ribe er at han nok sælges igen om 1-2 år
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Fcm har ingen moral, det har de tidligere bevidst utallige gange. Selvfølgelig har Kazan ikke kun solgt Dreyer for 5 mio kroner, når de et halvt år tidligere gav over 50 mio for ham. Det er et under, at dette misfoster af en klub har fans
Hvor er DBUs jurister henne i denne sag. De plejer at kunne bistå klubben der skal have solidaritets penge. Det er jo “fodboldjura”
Jeg ved ikke hvordan juraen er skruet sammen i solidaritetssammenhæng, eller hvordan begge transfers opgøres, men jeg kan godt forstå Ribe i denne her sammenhæng.

Hvis værdien af transferen er et beløb som FCM betaler Rubin Kazan, plus de resterende udbetalinger fra Kazan, så er værdien af transferen større end den udskrivning i FIFAs system, som FCM indberetter. Om solidaritetspengene så udbetales på baggrund af udskrivningen eller værdien af transferen er så en anden sag.

Det er nok meget fint at få prøvet i det retslige system.
@Moderator

Hvornår når vi grænser for at kunne få fjernet raNdOMiNAtoR?

Det er efterhånden konsekvent, at han føler et behov for at smide små provokationer af sig hver eneste gang en artikel omhandler Midtjylland.

I dette tilfælde en række løse påstande han ikke underbygger, efterforfulgt med en sviner til klubben og dens fans han kalder et misfoster.

Et kig på hans seneste opslag viser også ret tydeligt, at han kun kommer for at provokere. Små dumme og provokerende oneliners om at klubbens "manglende historie" og latterliggørelse af "Hollowood".

Jeg har endnu til gode at se et konstruktivt eller bare tilnærmelsesværdigt uskyldig opslag i en tråd/artikel om Midtjylland fra ham. Det er ren provokation og had hele vejen igennem.
"Benfica ville ikke ende i Top8 i PL, Top4 i Bundes, Top6 i Serie A, Top5 i La Liga eller Top4 Ligue 1. I sin nuværende form også dårligere end Salzburg, Ajax, PSV, Porto og Sporting," - Leander, August 2022.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet i denne sag er jo at en stor del af handlen jo reelt var at lade den resterende del af det oprindelige salg gå tilbage fordi Dreyer ikke ville spille i Rusland.

Men dermed ikke sagt at det ikke nemt kan ende med at blive dyrere for FCM end hvad de kunne have spist Ribe af med (tror 100k og en forklaring havde lukket sagen)
er der ikke betalt solidaritetspenge af den oprindelige handel?
hvis ikke FCM ikke har fået sine penge for den handel - så skal de vel ikke betale solidaritetspenge igen - af samme beløb?
LåsbySvendsen har ikke levet forgæves... FCM er og bliver en krejlerklub...
er der ikke betalt solidaritetspenge af den oprindelige handel?
hvis ikke FCM ikke har fået sine penge for den handel - så skal de vel ikke betale solidaritetspenge igen - af samme beløb?


Som jeg læser det, er der kun betalt solidaritetspenge af det betalte beløb (dvs de mangler betalingen for de sidste rater, som nu bliver brugt som en del af handlen den anden vej). Derfor kan jeg sagtens se, at Ribe har en sag.
Krejlerklubben slår til igen.
Igen ufattelig mangel på klasse af FCM.
Annonce