Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad havde det kostet strudal at indkalde tauber og orienteret ham inde fællesmødet?? Ekstremt dårlig ledelse.At han ikke selv kan se det er jo direkte pinligt.
Selvfølgelig er Strudal i sin gode ret til at indrette holdet som han selv har lyst til. Det er hans ret som træner. Det virker som om dem der forsvarer Strudal, ikke rigtigt har forstået hvad diskussionen handler om. Diskussionen handler ikke om at han ikke længere er anfører, men om den måde det er sket på. Så når i forsøger at referere til andre situationer, hvor spillere er blevet sat af, for at undskylde Strudals opførsel, er i nødt til at finde situationer, hvor det er sket på samme måde som i denne, for at kunne bruge sammenligningen til nogen som helst, og det tror jeg i får svært ved at finde. At være meget kontant over for spillere man ikke føler kan eller vil bidrage med nok til klubben er én ting, men man kan godt gøre det på en måde hvor spilleren stadig føler sig respekteret. I den her situation forventede Strudal endda at Tauber fortsat skulle være en leder på holdet, så er det meget lidt produktivt at behandle ham på den måde.

Det ville, som mange andre har påpeget, være meget nemt for Strudal lige at tage fat i Tauber efter en træning og sige, jeg har besluttet at du ikke længere skal være anfører, og jeg offentliggør det til taktikmødet. Det ville man gøre i ALLE de internationale klubber i forsøger at referere til. Det ville Michael Laudrup også have gjort i BIF. Jeg tror ikke i kan finde en eneste der rent faktisk har forstand på mandskabspleje som synes at det var den rigtige måde at håndtere situationen på.

Er det her så udtryk for et generelt billede at Strudal som person? Tauber mener i hvert fald at der er mange lignende situationer, hvor han eller andre ikke har følt sig respekteret. Jeg kender meget lidt til ham udover den her sag. Hvis Strudal generelt er en dygtig træner med dårlig mandskabspleje, men med en assistenttræner der kan kompensere for det og hjælpe ham til at blive bedre til det, så skal det nok blive fint. Hvis han er en Michael Schäefer 2,0 er det kun et spørgsmål om tid før man ikke længere kan tolerere ham og skipper ham videre. Forhåbentligt har Lyngby gjort deres forarbejde ordentligt.
Der er noget der stinker!! Tror den er helt gal med den træner! Få ham ud nu..... Han er mere røget end speget!
\"Dommeren er forkert placeret, fordi han ikke er placeret ordentligt, siger Henrik Jensen\" 2009 BIF - Hertha Berlin 3 - 4 2010 BIF - Sporting 2 - 3 2011 BIF - SV Ried 4 - (4)
Bruger....

Du skal blive voldsomt bedre til at kontrollere dine udgydelser. Hurtigt.

Mvh Hendrixen
Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Annonce