Snak

Mere indhold efter annoncen

Suarez langer ud efter Pereira: Manglende respekt

man 8. jul 2024

Luis Suarez kritiserer Andreas Pereira, der inden Copa America-kvartfinalen mellem Uruguay og Brasilien sagde, at det brasilianske landshold havde bedre spillere på alle pladser. 



Læs hele nyheden her
Brasilien har også bedre spillere.
Fryd at Brasilien er ude efter den kommentar.
Berliner, Specielt til bide klovnen, der jo repræsenterer fodbolden godt, eller noget.
Ja, Brasilien har bedre spillere på alle pladser. Og nej Suarez, det er ikke respektløst at sige.. Det er bare klart for en hver.

Men som det er i fodbold, så er det ikke altid det stærkeste hold der vinder. Det er jo det smukke ved denne sport.
Rossoneri - Paolo Maldini
Det er jo noget vås, at Brasilien har bedre spillere på alle pladser. Valverde, Araujo og Giménez ville gå direkte ind i start11 hos Brasilien.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvem skulle Gimenez da slå af i midterforsvaret hos Brasilien af Marquinhos, Militao og Gabriel Magalhaes (og så også lige Araujo, i dit eksempel)?

Enig i at Valverde går direkte ind på en plads.
Suarez har en pointe i at det er lidt sjovt at det er Andreas Perreira fra Fulham som knap nok kunne komme på Uruguays landshold, der har travlt med at påpege hvor meget bedre de er end det hold der netop har slået dem.

Jeg er i øvrigt nysgerrig på hvad og hvor Le Sulk har set noget fra Endrick der gør ham bedre end Darwin på nuværende tidspunkt.
Jeg selv har kun set YouTube-klip, en høj transfersum og troværdige udtalelser om et højt potentiale fra diverse eksperter. Bevares, det er bestemt lovende og jeg er da spændt på at se hvad han reelt kan, men på den baggrund alene ville det da være tosset hvis jeg rangere ham højere end Darwin, der trods sine brændte chancer i Liverpool trods alt stadig stod noteret for 19 m/a i 36 kampe i Premier League og 26 kasser i 28 kampe i Portugal.
Formoder Le Sulk har set mere og kan berige os (hvor han så end har set den brasilianske liga henne).

Jeg er dertil uenig i at Araujo ikke skulle kunne gøre sig gældende på Brasiliens landshold. Der er hård konkurrence i centerforsvarer så det kommer for mig ned til et spørgsmål om præferencer og jeg kan da sagtens forstå at man foretrækker andre, men kategorisk at afvise ham virker mere som om man ikke har set ham spille ret meget.
Personligt rangerer jeg ham dog over både Gabriel og Militao, omend jeg da anerkender at det er nok øjnene der ser.
Tror du skal genlæse mit indlæg igen, Dwight Schrute.

Jeg nævner ikke noget om Endrick. Overhovedet.

Og anfægter heller ikke, at Araujo skulle gøre sig gældende i Brasiliens forsvar. Det er Jose Maria Giménez, jeg snakker om.

Så ja, det er nok "øjnene der ser" ;-)
Le Sulk

Aroujo og valverde kan begge sparke alle ud på det brasilienske hold.

brasillieske spillere snakker for meget og yder for lidt. ronaldinho havde ret om dem.
Jamen så læs dog det jeg skriver, mennesker!

Jeg anfægter ikke Valverde. Eller Araujo.
Det er José Maria Giménez, jeg skriver om!

Ahh, who fucking cares..
Annonce