Det er noget underligt noget med de der aldersgrænser. De er nok nødt til at være der, men de er jo uhyre kunstige. Altså ingen personer er ens, og at alt ændrer sig lige den dag man bliver 15 er spøjst. 14år og 364 dage og det er en stor skandale. 15 år og 1 dag og alt er fint juridisk set. Men de pågældende personer har jo hver især et helt forskelligt modenhedsniveau. Og piger er jo også altid mindst et år længere fremme end drenge.
Og det bliver endnu værre med gummiparagraffer, hvor man ikke må udnytte en modenhedsforskel, men det er jo næsten umuligt at bedømme, og det er noget møg at skulle bedømme den slags. Jeg tror nogen gange man kan gøre tingene værre ved at gøre en 16 årig pige til offer, hvis det er noget der er foregået frivilligt. Mænd til evig tid har vel altid i en eller anden grad manipuleret sig til sex :) Jeg kan ikke lide når domstole skal tage stilling til sex mellem frivillige, når først man har passeret den objektive alder man har fastslået. Jeg forstår dog godt baggrunden for en "lærerparagraf" - altså magtforhold og beskyttelse af den svage, men så har man også nogle objektive kriterier at vurdere på.
Jeg har en datter, men jeg håber jeg kan styre hysteriet når hun når den farlige alder. Jeg tror ikke man hjælper en 15/16årig pige der har indgået i frivillig sex med en udstillende retssag, hvor hun skal udstiles som en svag person, der ikke kunne sige fra.
Og Adam Johnsen vil efter min vurdering være klar til et nyt job snart. Der er i hvert fald langt mere forargelige ting, som andre fodboldspillere er kommet tilbage fra. Men selvfølgelig er der den kulturelle faktor, hvor sex med en 14årig ville nok gøre det svært at komme at tilbage til mange jobs i Danmark og som jeg forstår det er der også tale om sex med en 15årig, som i England ville svare til den 14årige i Danmark. Men fra mit danske ståsted er forbrydelsen meget lille. Og når en straf er udstået må man vel være ren. Det med at skulle være dømt for evigt er noget forfærdeligt noget.
Usympatisk ja, men utilgivelig? Nej.