Snak

Mere indhold efter annoncen
rolig nu så meget på røven er vi nu heller ikke, ledelsen har fåed vend det store underskud til et lille minus på 3-500,000 i 3 kvartal
FC BARCELONA AC HORSENS BRENTFORD
enig med the legend. Det er ALT for meget.


Lindballe - Jeg ved det ikke. Mener bare at have læst noget om det?

FC BARCELONA AC HORSENS BRENTFORD
ja - står det til Bo skal der rigtigt mange penge på bordet og det vi snakker om er jo netop - hvad er rigtigt mange penge for Horsens og 1.div?

Træneren er glad for ham og VIL beholde ham - eller tale prisen op.

noget andet er hvad der er realistisk.
læs dette link
http://hsfo.dk/article/20151208/AR-TIKLER/151209195

At sige at Sanneh koster 10+ millioner, er det samme som at sige han ikke er til salg eller at Sviatchenko koster 100 millioner.

Ingen af delene kommer til at ske.

Men det giver også klart mest mening at beholde ham, så fair nok.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
10 Mio.!

Bjelland og Thelander blev begge solgt for omkring 2 mio. Er han minimum 5x bedre end disse to?

Nikolaj Jørgensen gik vist for lidt under 5 mio., og er mig bekendt det dyreste salg nogensinde fra 1. div. - men forsvarere har altid været billigere.

Hvilke klubber i superligaen kunne det være der følger ham?

AGF?
OB?
Hvor mangler de ellers en center (han er center ikke :-))


I FCN står Maxsø til at forsvinde i dette vindue, så det kunne måske også være FCN der følger ham.
http://www.transfermarkt.co.uk/bubacarr-sanneh/profil/spieler/292366

Transfermarkt siger €140k. Det er vel lige i underkanten af 1.5 mio. danske kr.? Er det ikke også en pæn pris for en 1. div. spiller? Man kan vel også presse den lidt op..

Mon ikke AGF, OB eller Esbjerg er dem, der kunne have mest brug for ham. AGF mangler en solid midterforsvarer.
Jønsson kommer op på midten, ellers smutter han.
OB og Esbjerg midterforsvarer har bare været sløje.. (Er med på Esbjerg har hentet Nordvik, men har ikke de store forventninger til ham).

Hvis han koster de her 1.5-2 mio. kr., så synes jeg egentlig også Brøndby burde på efter ham. Vi skal have en ny, han er billig og hvis han ikke er god nok vil det ikke koste en formue at have ham.
\\\\\\\"I don\\\\\\\'t have a drinking problem, the team has a problem with me drinking. There\\\\\\\'s a big difference.\\\\\\\" Og så synes jeg der er for meget cirkusklovn over Cellino, og at Mowatt skulle smide en op i hjørnet hver kamp.
Esbjerg må også kigge den vej.



For det første, har Bo sagt til Horsens Folkeblad, at han ikke er til salg, her til vinter, overhovedet. Men det siger alle klub ledere om deres spillere, indtil det rette tilbud kommer. Men jeg er sikker på at han ikke ryger førend til sommer, med mindre han rykker op med os, for så bliver han. Bo´s priskilt er på et 2 cifret mill beløb, og det mener jeg også han er værd.


2 cifret mil - Han koster max. halvdelen.
Spillede Yussuf Poulsen ikke 1. Division med Lyngby? Han blev da solgt for et tocifret millionbeløb. Er det desuden helt umuligt, at Brøndby skulle være interesserede? Håber og tror på, at man omsider er klar over, at man sagtens kan styrke sig ved køb af spillere fra 1. division fremfor nordmænd eller sydamerikanske lottokuponer (viser købet af Greko vel? Endda 2. div.). Man er i hvert fald i mangel på gode midterforsvarer, og hvorfor ikke bare fremskynde processen end at købe ham fri fra en anden dansk klub om et par år.
Fodbold er sjælløst
@Pademann

Enig, synes der er noget signalværdi i det, og kan godt lide konceptet med at kigge indenlands først og købe de lovende talenter.

Greko mangler stadig meget, og har vel ret beset kun spillet en enkelt god kamp (mod FCM), ellers har det ikke været mere end middelmådigt og han har lavet for mange fejl. Tror dog meget på ham, og har store forventninger til ham. Bliver spændende hvad han kan drive det til.
\\\\\\\"I don\\\\\\\'t have a drinking problem, the team has a problem with me drinking. There\\\\\\\'s a big difference.\\\\\\\" Og så synes jeg der er for meget cirkusklovn over Cellino, og at Mowatt skulle smide en op i hjørnet hver kamp.
Annonce