Efter en af de mest medrivende sæsoner i Superligaens historie blev det åbenbart FOR spændende for os konformitetssøgende danskere.
Hvis det var så spændende, hvorfor var der så både færre folk på stadion og bag skærmene?
Efter en af de mest medrivende sæsoner i Superligaens historie blev det åbenbart FOR spændende for os konformitetssøgende danskere.
til sammenligning er der 16 hold i den Norske bedste række med et mindre befolkningstal end i DK og i Island med kun 334000 indbyggere er der 12 hold i den bedste række
Hvad rager det mig som EFB-fan at FCK, og udelukkende FCK klarer sig godt i ligaen og i europa? Hvad får jeg ud af det? Hvordan højner det niveauet og spændingen i ligaen generelt at FCK klarer sig godt? Hvis prioriteringen er at 1-2 hold i ligaen skal klare sig godt i europa, og at det skulle være gavnligt for dansk fodbold, så vi have indført have indført en soledarisk fordeling af præmiepengene for europæisk fodbold, og transferindtægter. Så vil jeg til hver en tid bakke op om en liga der tilgodeser toppen. Som det er nu, er jeg pisse ligeglad med om topholdene er europæisk konkurrencedygtige.
Jo højere niveauet i ligaen er, jo bedre klarer topholdene sig jo også sådan rundt regnet i Europa.
Men hvis man er ligeglad med kvaliteten af det fodbold man ser, så er det vel heller ikke et problem, hvis ens hold må nøjes med at spille i 1. division?