Snak

Mere indhold efter annoncen
Øv øv øv....

Personligt synes jeg det er en ærgerlig tendens at vi går mod færre hold igen. Hvad bliver incitamentet for mindre hold, hvor de nu skal bruge endnu flere penge på at nå det forjættede land. Dette kan blive en reel bombe under de mindre klubbers økonomier, hvis man vil op og skal kunne holde sig oppe.
Jeg kan se mange glædes over reduktionen, men før udvidelsen til 14 hold snakkede alle om at det var trivielt at det var de samme hold der mødtes igen og igen. Ender vi nu ikke ud med det samme resultat? Hvor det nok primært bliver de to der rykker ned fra suppen, der forventeligt rykker op igen. På denne måde står vi i samme problem.
Bevares små klubber trækker ikke så mange tilskuer. Men giver vi reelt set små klubber, som satser på mere i fremtiden, mulighed for at udvide deres fanbase tidligt i projektet, ved at de ikke har mulighed for at komme op, med mindre alt satses?
En bruger argumenteret at der er større talenter i Holland, Belgien og hvad der nu blev skrevet, men i disse lande lejes lige netop mange unge spillere da ud til mindre klubber for at give dem hår på brystet.
På vegne af superligaen ærger jeg mig. Men som Brøndby-fan skal jeg vel bare være glad for kun store kampe. Dette bliver jeg desværre ikke, da det i min optik mindsker charmen ved dansk fodbold. For mig står Hobro historien stadig stærkt, og viste charmen ved fodbold og at mindre hold kan tage fusen og udfordringen op med de store. Kommer vi til at se det i fremtiden? Jeg tvivler, og frygter at vi i fremtiden bliver beriget med endnu mere defensiv bold af frygt for at tabe for mange vigtige kampe...
Pinligt at flertallet ikke kunne forudse problemerne allerede inden man vedtog Hypercubes makværk. Fint at man prøver en mere simpel struktur. Jeg havde dog helst set en struktur helt uden slutspil. Keep it simple!

Der er desværre mange drømme der slukkes i dag. Min egen klub har en målsætning om Superliga 2020, men det virker totalt urealistisk nu :-(


Fedt med disse ændringer. 14 hold er for mange i forhold til indbyggertal. "Ligeud-liga med kun 22 kampe for 12 hold er for lidt. Den nuværende struktur er alt for kompleks. Dette er et glimrende alternativ som sikrer gode kampe, spænding og flere midler. Det er dog lidt ærgerligt at de øverste hold i 1. Division nu har så dårlig chancher for at komme i superligaen. De sidste 2 år har jo vist at de har niveauet. Med det økonomiske grundlag er ikke til det.
Nåh, så blev det en halvt schweizisk, halvt belgisk løsning. Klassisk af DBU at gøre tingene halvt.

Det er altså også at gøre tingene halvt, at man ikke sætter sig ind i, hvem der bestemmer strukturen i rækken, inden man begynder at brokke sig over den!
dårlig beslutning. Hvis man ikke har været underholdt i denne sæson, så skal man finde en anden sportsgren.

Når nu der både har været færre tilskuere på stadion og færre TV-seere, kunne det jo tyde på, at folk netop ikke har været underholdt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad mon FCM, BIF og FCK har betalt de andre for at stemme for dette?
Gul er en smuk farve, også når det ikke er påske
Vigtigt! Det kan godt være det rammer ens holdop den korte bane men på længere sigt er det her et godt træk for superligaen og 1. division. Bedre på stort set alle parametre.
Vor herre til hest et usselt og mærkværdigt forløb SL turnerings strukturen har været igennem, inkompetencen i de styrende organer bliver pinligt udstillet.

Der var og er ikke kunder, kvalitet eller økonomi til en liga med flere end 12 hold.

Hele denne inkompetente øvelse bare for at ende med 12 hold og det samme Mickey Mouse slutspil som i det nu aflivet misfoster format.

Alt i alt har vi droppet 3 kampe til fordel for slutspil og det faktum at det tynde øl i ligaen stadigvæk skal have mulighed for at tage en Europa plads fra de hold som rent faktisk har fortjent det - nå ja, og så har man måtte betale 1. division for at komme ud af den stupide Mickey Mouse struktur vi har haft de sidste 2 år - gennemført og fuldstændigt idiotisk!

Ikke engang det som var et af de oprindelige incitamenterne for den forrige omlægning - nemlig at det skulle blive sværere at rykke ud af ligaen, så bundholdene ikke brugte al energi på at undgå nedrykning - bliver adresseret i denne omlægning (sikkert fordi 1. division ikke vil være med), så vi har stadigvæk 2 direkte nedrykkere.

Absolut eneste positive ved hele denne øvelse i avanceret idioti må være tilføjelsen af flere midler til 1. Div. da det på sigt kan løfte niveauet til fordel for også SL - at det så skulle ske for at SL kan slippe for det misfoster format som det tynde øl i dansk fodbold fik forhandlet hjem er bare pinagtigt - gennemført sølle forløb.
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Jeg er som sådan ikke imod at man nedskærer til 12 hold, men at have to direkte nedrykkere er bare for dumt, men så er Suppen igen verdens letteste liga at rykke ned fra. Hvorfor man ikke bare lod nr. 11 få en playoff kampe imod nr. 2 i 1. Div. fatter jeg ikke. Nu får vi den ustabile liga med top, bund og ingen midte.
Enig, simpelthen pinligt forløb.

Inkompetencen længe leve.
Annonce