Det her synes jeg faktisk er det bedste tiltag af nye regler i fodbold til dato. Bare for at slå helt fast hvad det handler om til dem som ikke helt er klar over det, for jeg kan se at det vist ikke er alle som er det, da man håber at noget sker og noget andet ikke sker.
For det første er der noget jeg ikke helt selv forstår, det er omkring det med 5 sekunder til et hjørnespark. Jeg synes ikke at jeg har set den regel udført til VM, men måske er det fordi at det er dommerne som trækker tiden fordi de skal blande sig i det som sker inden hjørnesparket. Noget jeg har set er at hvis man ikke tager målsparket hurtigt nok, så får modstanderen hjørne, det samme ved indkast, hvis man ikke tager det hurtigt nok så får modstanderen indkastet, det er ganske simpelt.
I forhold til skader, eller simulering af skader. Hvis en spiller for gult kort for at fælde en spiller så er der ingen tidsstraf for en behandling. Efter man må gå ud fra at skader oftest sker ved grove frispark som udløser en advarsel så er der ikke det store problem her. Der er ingen som smider en spiller ud fra banen ved en hovedskade, dommeren kan nok godt skelne om det er en alvorlig skade eller en simulering. Får man behandling uden at et kort er uddelt, så må man først komme på banen igen efter 60 sekunder. Da det tilsigtes at behandlingen skal foregå uden for banen så går de 60 sekunder eller mere jo med behandlingen. Derfor er der heller ingen som har løst til at simulere noget som helst længere.
Man har set effekten af det i de kampe som er spillet indtil videre, det er faktisk ganske forfriskende. Man kommer selvfølgelig ikke til at undgå behandlinger, men man sikrer at det kun er ved rigtige skader at behandling foretages, sådan som det burde være. Med de her nye regler samt var så er dagene vist talte for skuespillere på banen.