Snak

Mere indhold efter annoncen

Sur Granada-back: Dommere er på Barcas side

man 20. jan 2020

Granadas Dimitri Foulquier mener, at dommerne altid dømmer til Barcelonas fordel, når de er i tvivl på Camp Nou.



Læs hele nyheden her
Stop dig selv. Hvor er det ærgerligt med den kommentar, selvom det er forståeligt at følelserne sidder uden på tøjet efter slutfløjt. Men Granada kom til Campen med 98% af taktikken bestående af frispark. Synes dommeren dømte en fin kamp med det in mente. Vil dog godt medgive, at det er set før, at en spiller der har gult ikke får det 2. gule efter sådan et frispark (selvom det imo var til gult isoleret set).
Barca
Som man siger; alle klubber har deres Thomas Thomasberg.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
De andet gule kort var på sin plads, ikke groft, men fratog Messi et ret farligt løb
Whose name is Harry Kane? "Tottenham will always let you down" - Roy Keane
Det var nok ikke blevet givet hvis det havde været den anden vej, sådan er fodbold desværre bare, ligesom samfundet, de store har mere snor.
Lyngby - Tottenham - St.Pauli ...................... Romerlys = livsvarig karantæne.
Naturligvis var der ikke skyggen af gult. Kæmpe fejldom.

Og så var det interessant at se Barcelona - masser af boldbesiddelse, men igen meget lidt kvalitet på den sidste tredjedel af banen. Setien virker som en træner, der tror på tiki-taka, men den tilgang har haft sin æra.
Min klub har vundet så mange CL-trofæer, at jeg har glemt antallet
Selvfølgelig var der gult. Man skal iiie undlade at give gult bare fordi man har er forbi forvejen eller fordi man er et mindre hold.

Barcelona havde chancer nok til en sejr på mere end 1-0. Det var ikke en 5-0 kamp eller sprudlende spil, men mere end fuldt fortjent sejr. Det er dog svært st komme igennem en beton defensiv der melder sig ud af kanoen fra første fløjt uanset hvem der er træner eller hvilket hold man stiller med
Dommere skulle have stoppet kampen og døme 3:0 til Barca da Granada var fraværende i 99% af tiden. Kæft en omgang antifodbold! Det kræver ny definition til parkeret bus! Målrammen muret til. Ud med granada
Annonce