Snak

Mere indhold efter annoncen
Det har intet med Moukis arbejdsindsats eller disciplin at gøre.


Det har det jo så - han laver 3 mål i 1. kamp under BS - han er ikke tilfreds med ham mod Randers og siden har han ikke spillet
Så ingen af jer tror reelt på det, Svensson egentlig siger.

Holdet har skulle sættes mere fysisk op til de sidste to kampe - her er det ikke Moukokos færdigheder der har været brug for på samme måde. Derfor er han ikke valgt.
https://pbs.twimg.com/media/B6qaDNWIUAAv34c?format=png&name=small
JppHest
Det er jo sådan sofatrænerne fungerer i fodbold Danmark.
Jeg synes egentlig at både Bo og Nees er ærlige gennemsigtige trænere, og er slet ikke i tvivl om, at det er som han siger.
Problemet er jo, kan man beholde en spiller som Moukoko i længden, hvis han kun passer ind som 9´er i en fjerdedel af kampene.
Stort set alle trænere ønsker jo en spiller, med fysisk tilstedeværelse i boksen, og det er jo bare ikke Moukokos profil
Hvis man ikke vil angribe med alle mand men har brug for en solid forreste klippe man kan spille op på bruger man Cornelius. Spiller man mod et hold der står højt har man brug for fart, så bruger man Dadason og forventer man at dominere kampen har man brug for en atypisk angriber der stresser forsvaret, så bruger man Moukoko.

Der findes meget få komplette angribere i det prisleje FCK handler i, så må de bare køb tre forskellige angribere og være dækket ind.

Men det betyder så også er der er kampe hvor de enkelte angribere bare ikke passer ind i. OB og Randers kampe er ikke Moukoko kampe da det er tunge fysiske kampe. Fredericia og Vejle er 100% Moukoko/Dadason kampe og Silkeborg må man se på dagen, på deres gode dage har de et ur-solidt forsvar hvorfor man nok starter med Corner inde, så kan man tilpasse sig efter hvordan det går på dagen.
Husk nu Corner maks har 1-2 kampe tilbage før han skal tilbage på briksen i et par måneder.

Derudover er jeg enig i at der så lang tid efter han er kommet til stadig er for mange tekniske fejl fra Moukoko som jo netop er den del han skulle være top til. Jeg tror dog stadig på han kan blive en success hvis han bliver ved med at få lidt chancer her og der. Det virker bare som om at får han selvtilliden helt op så har han et topniveau der er højere en alternativerne lige nu.

Det bare min vurdering, men altså det er alligevel vildt nok vi har 4 angribere som næsten alle ville gå ind på de fleste andre hold i Suppen med undtagelse af FCM og AGF.
1: Real Madrid 2: FCK 3: AB 4: Danskerne - Tal nu ordenligt. Det gør det meget sjovere at debaterer.
Annonce