Svenskernes mål i dag var heldigt, men ellers er de nået langt på en tilgang til spillet, man er nødt til at ty til, når man er et begrænset hold. Man kalder det gerne destruktiv fodbold, og det er ikke så kønt at se på. Derfor håber jeg heller ikke, de får succes med det meget længere, selv om jeg anerkender deres præstation.
Det var fantastisk flot af dem at kvalificere sig til VM, men herfra må man også bare sige, at de ikke har mødt særlig hård modstand i Sydkorea, Mexico og Schweiz. Det eneste klassehold (som viste sig at være ufattelig sårbare), de har mødt, har de tabt til.
Med til historien om deres offensiv hører altså også, at de har scoret på to straffespark, et klodset selvmål og et afrettet skud. På den måde har de haft marginalerne med sig i forhold til Danmark. De har måske nok vist lidt mere offensivt spil end os, men jeg ser dem stadig som et hold med store begrænsninger her.
Og den med, at Danmark er afhængig af én spiller, køber jeg ikke. Vi nåede næsten kvartfinalen med en Eriksen ude af form, fordi spillere som Schmeichel og Kjær viste deres klasse.