Snak

Mere indhold efter annoncen

Sverige-boss om Jon Dahl-fyring: Det er trist

tirs 14. okt 15:15

Direktør i det svenske fodboldforbund Kim Källström fortæller, at de manglende resultater er skyld i fyringen af Jon Dahl Tomasson.



Læs hele nyheden her
Man kan så undre sig over at de overhovedet mente, at han var bedste bud som landstræner for Sverige.
Simonsen7 hvorfor?
Simonsen7

Det er sjældent særligt klogt at være bagklog. Og da slet ikke på andres vegne.
* Forza Napoli Sempre siden 1988 * Debatterer ikke med "bruger*** eller bold*** Bruger du øgenavne til klubber og spillere... Er du 14 år?
Når der nu absolut skal snakkes og skrives så meget om Jon Dahl og det svenske landsholds præstationer, så er det pinligt for involverede medier, at de ikke kan videreformidle en bedre samlet analyse.

Det gøres til 1-2-mange, at han havde nogle kortvarige offentlige medie-kontroverser med Hugo Larsson, Elanga og Robin Olsen (=3). Men det virker næppe som noget, der kan ha haft indflydelse på de seneste 4 VM-kvalkampe. Så hvorfor spillede Sverige så dårligt set over 4 kampe?
elsker lange, reflekterede og informative indlæg i bold.dk-forummet
Det positive er vel at Danmark så aldrig får ham. Glemmer ham ikke for at ødelægge landsholdet og boycotte pressen.
Annonce