Snak

Mere indhold efter annoncen
"*Andy
Kan bare slet ikke mindes at de der eftertacklinger nogensinde er blevet dømt, men de her fra målmændene gør næsten altid.

Syntes bare det er en mærkelig linje at der er forskel på om man prikker bolden forbi en modstander eller om man sparker på mål, og hvis der skulle være forskel burde det da bestemt være den anden vej rundt :D

Sjældent at se en dommerkendelse som begge hold er utilfredse med. Hvis City skulle ende med at hente 6 point på Arsenal så kan målforskel blive afgørende. Så de havde været bedre tjent med 3-1. Liverpool havde været bedre tjent uden karantæne til Szoboszlai. Det var underholdende.
Kendelsen til sidst er helt korrekt. Der laves en forseelse til rødt, men dommeren lader fordelsreglen tælle, og lader korrekt spillet køre videre. Haaland laver så et frispark, så bolden kan trille i mål, og derfor kan målet ikke stå. Sekvensen spoles så korrekt tilbage til nødbremsen.
Det var nok chancen for top to der forduftede for Liverpool her til aften. Ganske bemærkelsesværdigt at sidste sæsons mestre er så langt efter de bedste hold efter 25 spillerunder. Især med tanke på de kæmpe summer Liverpool har brugt på transfers. Arne Slot har nok ikke så meget mere snor som cheftræner i Liverpool. Misser de top fire må det helt givet betyde en fyreseddel.
Arhh sørenbanjomus det er vidst dig der troller lidt nu. Det er jo helt sort. Begge holds spillere falder når de bliver snittet. Dog City hele tiden.
Guehi hiver ham i trøjen. Det kan umuligt være film. Salah var igennem og han holder fast med linje på sidste spiller. Der skal han ud.

City var heldige med dommeren i dag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg forstår godt, ifølge reglerne, at der ska dømmes noget til sidst… selvom det havde været forfriskende bare at se dommeren komme ud efter VAR tjek og sige mål, videre.

Men seriøst spørgsmål… når nu vi så trækker den tilbage og giver frispark plus rødt.. ska der så ikk også gives gult til haaland for at rive i trøjen?

Ikk at det ændre noget, men er oprigtig nysgerrig… det er vel ikk anderledes end hvis man skubber til nogen efter et normalt frispark hvor man får gult ? 🤷‍♂️
🤣🤣🤣🤣🤣så blev jan rød og den anden total neutrale kommentator stille.. go dommer 😉
Nu blev der jo faktisk dømt frispark til Salah, da han slap inden feltet 🤦
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
StefanL. Kunne godt se det her være noget der starter en stime for city. Enig i at de stadig er meget usikre, men ville ikke undre mig at dette er det der sætter dem i gang. Som jeg ser det skal Arsenal stadig vinde 10 af de resterende kampe, hvilket jeg heller ikke ser som umuligt. Brentford, wolves, Tottenham, Brighton, everton, Bournemouth, Newcastle, Fulham, West ham og burnley, burde alle være kampe vi kan finde. Chelsea, city og palace, kan vi nøjes med kryds. Arsenal og city har et meget lige program, som jeg ser det, jeg tror også city vinder 10 af de sidste 13.
Er der noget scenario hvor dommeren kunne anerkende målet og også give det røde kort? Udover “violent conduct” hvad det jo ikke er at rive i trøjen.
Annonce