Snak

Mere indhold efter annoncen
Vel en helt normal udtalelse fra en ungdoms træner, der ikke skal vinde kampe, hvis man vil vinde, skal der spilles med folk der har til opgave at forsvare, ikke kun at spille DBU bold.
Måske lidt unfair at give Frank den store tur ovenpå en kamp hvor man burde have fået alle tre point og alle vel kunne se det ikke var det bedste hold der vandt.
Bevares, Bifs defensiv er udfordret og et OB hold på det jævne kom nemt til chancer. Det skal der gøres noget ved inden vinduet lukkes, specielt nu hvor de to eneste gode defensive spillere, Agger og Hradecky ikke er nogen man skal regne med mere.
Men det adresserer man vel også.
Offensivt producerede man da det der må forventes og det var vel kun uheld og Elmanders elendighed der forhindrede flere mål.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Tror faktisk ikke Frank er det største problem; han har simpelthen ikke spillerne. Var på stadion og så en god halvleg med godt spil, og en rigtig skidt uden fart, forsvar, formation, lederskab, etc. Tror det bliver svært med top 3 uden tilgang af nogle mere robuste midtbanetyper. Vi har for mange små flagrende spillere


Jeg kan ikke bryste mig af at være den store Brøndby kender men det kan vel næsten ikke være rigtigt, at Brøndby efter at have brugt en mindre formue på mindst et dusin nye spillere, stadigvæk ikke har spillerne til at præstere bedre end det de gør lige pt. Ansvaret må vel falde tilbage på Thomas Frank, der som træner på 3 år i Brøndby stadig har til gode at forløse potentialet i det dyre spillermateriale han selv har været med til at hente til klubben.

Selvfølgelig skal man ikke male fanden på væggen efter 2 kampe nul point men Brøndby ligner bare ikke det tophold mange nok havde forventet de ville være.
Ikke at håbe det er den rigtige retning ,fandeme svag opstilling på midten + har aldrig før set en træner / manager bære en skjorte i modstandernes ´Farve ´ ,måske kun mig der syntes det er mærkelig !
Synes vi har hørt det samme i meget lang tid nu. Faktum er at de store resultater udebliver. Har symaskinen i øvrigt pisset på Frank, siden han var udenfor truppen idag? Han kunne være gået direkte ind i den startopstilling..
United og AaB. Alt andet er ligegyldigt! Beckham er og bliver KONGEN af frispark. Spillere med ægte klubhjerte er det fedeste, loyalitet over alt andet!
Det samme kunne Ariel Nunez.Frank kan vist ikke lide sydamerikanske spillere?
Ingen forstår dette...

Det er så idiotisk at Szymanowski sidder på bænken.Og jeg tror ikke at en 26 årig spiller er interesseret i en blive i kolde danmark og sidde på bænken med det talent han har.

Jeg tipper vi lader ham smutte til vinter og henter en uduelig nordmand eller svensker..
Brøndby IF
Holst og Rashani i start opstillingen....

Hvad er det for noget hash ham Thomas Frank ryger???
Brøndby IF
Jeg tillader mig at gå i mod hovedstrømmen af brugere:
Allerede inden sæsonstarten blev der skrevet om "de urørlige" i toppen af ligaen (FCK og FCM), og at ligaen ville blive uhyggelig tæt fra 2 og ned.
BIF havde en meget kort sommerpause pga. EL-kval, og har efterfølgende haft et "engelsk kampprogram" med en meget smal trup, der i tilgift har manglet de to spillere, der skulle være lederne. (Agger har været med i en).
I går spiller de en god første halvleg, - der desværre fuser ud, da man istedet for en 2-0 føring må gå i kabinen med 1-1.
I 2. halvleg har man to 100% chancer ved Pukki og Elmander, - og efterfølgende udtaler både OBs træner samt flere spillere, at resultatet ikke helt afspejlede kampforløbet.
Mod AGF var indsatsen skrækkelig - i går var den bedre, - og ret beset havde man fortjent mere.
Nogle foreslår en trænerfyring, - den næste træner kommer i så fald til at arbejde videre med samme smalle trup.
Andre foreslår, at "BIF bare lige køber et par frelsere", - et forståeligt ønske, men man har lovet økonomisk ansvarlighed, og DET er man simpelthen nødt til at holde, hvis man vil tages alvorligt.
Altså forekommer en trænerfyring som et frustreret og symbolsk slag i luften.
Indkøb, ja, - hvis man har pengene, - men truppen ser smal ud.
(I øvrigt spillede Marcus Eriksson efter min mening sin hidtil bedste kamp i går og samspillet med Larsson tegner lovende).
"Stick and stay - and make it pay".

Det kan være svært at diskutere nuancer med en, der er farveblind...
Flere taler enten om holdets manglende kvalitet eller den manglende bredde på holdet - men det må da næsten være det mest skuffende.

Hvordan kan der være problemer med kvalitet og/eller bredde, når man har Superligaens næsthøjeste lønbudget. Det er jo decideret pinligt. Lønninger, der både er over sidste års mestre, dobbelt så stort som de direkte konkurrenter om 3.-6. pladsen - og 3-4 gange højere end holdene i den tunge ende af rækken.

Så længe lønningerne befinder sig, hvor de gør, godtager jeg ganske enkelt ikke ´holdets manglende kvalitet´-argumenter.
An der Nordseeküste, am plattdeutschen Strand Sind die Fische im Wasser und selten an Land
Annonce