Snak

Mere indhold efter annoncen
DBU Fodboldloven 2019/2020
Når en spiller modtager behandling på banen så skal han efterfølgende ud og vente på at blive sat ind i næste spilstop. Han fik lov at blive på banen efter han fik behandling.


Ret skal være ret og jeg er ikke fodbolddommer, men flg. står at læse i §5

Undtagelser til kravet om at forlade banen kan kun forekomme, når (...) en spiller blevet skadet som resultat af en fysisk forseelse, som har påført modspilleren en advarsel eller udvisning (f.eks. en hensynsløs eller voldsom tackling) - Næstved-spilleren fik en advarsel og derfor må det være korrekt, at Thistedspilleren fik lov til at fortsætte kampen uden at skulle udenfor efter behandling.
Fodbold skal spilles med indersiden - både indersiden af foden og indersiden af hovedet ... Medkommentator Benny Johansen under kampen Roskilde - Næstved 9. okt. 2011 Næstved - Liverpool - Næstved - Leverkusen - Næstved - Barcelona ... og Næstved
Champione939: Du er da klart den mest bitre at høre på herinde og sikke dog et flot sprogbrug du kan præstere…smut du ind under dynen og prøve at blive frisk til skolen i morgen.
Selve kampen var total Næstveds efter 15 min. Tid, anden halvleg er Thisted spillet helt i bund, og Næstved var uskarpe i forhold til overtaget, og 4 eller 5-1 havde nok været et mere præcist billede af kampen, men trods alt en slags forløsning Thisted ikke får de 3 p. Mon ikke vi rykker op :-)
esmand kom mig i forkøbet, for det er IKKE korrekt, at en spiller, der modtager behandling, altid skal forlade banen. Der er faktisk hele 6 undtagelses-tilfælde, bl.a. som esmand påpeger, hvis den skadede spillers modstander har fået en advarsel eller en udvisning. Så hvis det var tilfældet i den omtalte situation, så må Thisted-spilleren gerne blive på banen efter endt behandling.
Næver er vi okay? Har du noget I klemme efter jeres skuffelse idag? Jamen ser man det..endnu en som er utrolig bitter og begynder på "skole snakken", den er kendt for at blive hyppigt brugt af folk i alderen fra konfirmation til man er myndig. Flot
Til esmann og Bremen: Der blev netop IKKE dømt frispark - endsige give advarsel eller udvisning i det pågældende tilfælde med Thisteds nr 11. Spillet gik blot videre. Derfor
en dommerfejl. Men never mind: Thisted var spillet i bund i 2 halvleg, men Næstved var utrolig ineffektive.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bremen.

Det er modtaget. Så har jeg taget fejl. Det beklager jeg.

Jeg synes egentlig at især det gule kort til Enemark var helt på plads. Det gule kort til Ludvig Henriksen 4 minutter inden er egentlig også ok givet ud. Jeg synes problemet var at Thisted spillerne alt for tit smed sig for let igennem hele kampen. Jeg skal selvfølgelig ikke benægte at man sagtens kan slå sig selvom der ikke er frispark, men når den samme spiller har været nede og ligge 4-5 gange så begynder man at blive lidt træt. Dommeren var meget obs på det i slutningen af kampen, men generelt i 2. Halveg var han mere afvisende overfor den slags.
Det var lidt for sjov at jeg nævnte han er fra Vestjylland. Men det er dog sandt. Det er dog ikke første gang at ham dømmer kampe i Næstved og jeg egentlig han er en ganske fin dommer, men jeg synes ikke han var god i dag. Generelt set er dommerstandarden i de lavere divisioner ret dårlig.
champione939

Du har endnu ikke afsløret, hvilken eller hvilke klubber du holder med, men det er tydeligvis ikke Næstved og tilsyneladende heller ikke Thisted (lidt fornuft har du dog så i behold vedr. sidstnævnte), men som tidligere skrevet (og af dig ubesvaret), så virker du mest som en troll, der ikke er i stand til at genkende et atletikstadion ....?

Det kan godt være, at vi fra Næstved er skuffede over, vi ikke fik fuldt og fortjent udbytte af kampen i dag, men når kampen kommer lidt på afstand bliver skuffelse nok vendt til tilfredshed - Næstved bevarede afstanden til Thisted og B93, udbyggede med et point til Hillerød og samtidig er der en kamp mindre, hvor de kan hale ind på os - dig derimod, du vil nok stadig være en bitter fan m/k de næste mange dage :-)
Fodbold skal spilles med indersiden - både indersiden af foden og indersiden af hovedet ... Medkommentator Benny Johansen under kampen Roskilde - Næstved 9. okt. 2011 Næstved - Liverpool - Næstved - Leverkusen - Næstved - Barcelona ... og Næstved
Hvis man læser det ret udførlige referat på sn.dk, så nævnes dommeren overhovedet ikke, hvilket indikerer, at han nok ikke har været kampafgørende, som man ellers godt kan få opfattelsen af herinde.

Jeg vil tilføje, at hvis dommerstandarden er lav i de lavere divisioner, så er spillernes standard måske også tilsvarende lav?

Ofte himles der op om to-tre dommerafgørelser, mens det får meget mindre opmærksomhed, at mange spillere har et hav af fejlafleveringer og begår klodsede og unødvendige frispark eller brænder kæmpe chancer. Det er i virkeligheden meget mere kampafgørende end et par dommerfejl.
esmand hop i hængekøjen det ville pynte på sindet.
Der er jo ingen der har sagt noget din helst om at dommeren har været kampafgørende?
Der er ikke så meget at komme efter ift. Thisteds mål. Det er måske ikke fantastisk forsvarsspil men det har intet med dommeren at gøre.
Hvor får du det fra?
Annonce