Snak

Mere indhold efter annoncen
– Jeg er meget glad her, men selvfølgelig drømmer jeg om at spille i en større liga engang. Jeg vil gerne spille i LaLiga i Spanien, og jeg vil gerne vinde Champions League, siger Franculino Djú om sin fremtid.


Så kommer der en CHL klub med nok penge, så tror jeg at Francu banker på døren.

Buksa ville vidst også gerne spille CHL. Udtalte han ikke det lige efter at mesterskabet glippede for FCM?

Fandt artiklen:

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcm-stjerne-i-exit-jeg-er-ikke-tilfreds
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Jeg frygter virkelig den dag Franculino ryger… hvor skal målene komme fra? Hvis han ryger i denne sæson, slutter vi udenfor top6.
F.C.M
Her er ordet "engang" meget vigtig.
For alle er da klar over han skal væk på et tidspunkt, blot ikke dette vindue.
Desuden forlængede han sin kontrakt op til jul indtil 2029.
Fc kronen

Engang, betyder når muligheden opstår. Eller tror du at Francu hellere vil blive i FCM en sæson mere end at tage til et sted som kan tilbyde ham hvad han vil have?
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Ja, der er vi ikke uenige ;-)
Det kan også betyde senere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Eller det kan betyde senere i august. ;-)

Du kan jo se hvordan fodboldspillere altid svarer. Meget diplomatisk. (Undtagen Buksa :D)
Du ville jo hellere ikke tro at Froholdt ville blive solgt så hurtigt efter at have læst den her artikel:

https://bold.dk/fodbold/nyheder/froholdt-om-frankfurt-ikke-skaenket-det-en-tanke/
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Kommer der en klub og byder 27 millioner euro, med klausuler. Så tror jeg han bliver solgt her til sommer.
Ellers tror jeg klubben ikke vil sælge, da han er alt for vigtig europæisk.
Ja, det bliver en høj pris, det tror jeg på.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
@Victory

Jeg er ikke specielt begejstret for Buksa. Får kun kontrol over én ud af ti afleveringer, og brænder det meste. Brumado ser ud til at være kommet retur i en langt bedre version, og han er samtidig en god opspilsstation, der dækker sin bold godt. Så kan de få en god sum for Buksa, så må de gerne skippe ham videre for min skyld.


Det er godt nok forkert i mine øjne. Adam Buksa scorede flere mål i sidste sæson, end Brumado har scoret i hele sin FCM-karriere tilsammen.

Brumado har de to seneste sæsoner floppet i 2. Bundesligaen og den brasilianske Serie B. Adam Buksa har hakket kasser ind i den bedste række i Tyrkiet og Danmark samt på det polske landshold.

Buksa er indiskutabelt en fodboldspiller på et væsentligt højere niveau, og det ændrer et par gode indhop fra Brumado altså ikke på.

Det er rigtig positivt, at Brumado er kommet tilbage med en god indstilling, men det skal altså ikke gøre ham til starter uden videre.
Midtjylland!
Jeg kan se flere tror det bliver Franculino som den ene.
Både klubben og Franculino har selv udtalt, at det ikke skal være i dette transfervindue han skal videre, men derimod til næste sommer.

Franculino udtalte også at han er glad for at være i FCM, og han vil blive denne sæson og satse på, at score et minimum af 25 mål i ligaen, i Europa og pokalturneringen til sammen, før han skal videre.

Der er interesse for Buksa, hvilket giver fin mening med en spiller som Cho tilbage. Jeg ved godt han skal spilles i form igen, men typen er lidt den samme på flere områder.
Derimod tror jeg Brumado er på affyrings rampen.

Etim er lige kommet til, Chilufya har lige forlænget sin kontrakt, så de to tror jeg ikke det bliver. Efter 448 dage ude, så er Cho næppe en der er den store interesse for, før han evt har bevist han er tilbage på et vanligt niveau.
Annonce