Jeg kan ikke selv se det odiøse i en prøvetræning.
Snarere har jeg da respekt for de klubber der foretrækker netop dén fremgangmåde.
Ingen grund til at brænde nallerne som fodboldklub, fordi man impulsivt skriver kontrakt med en spiller, baseret på vekommendes meritter fra fortiden.
(Per Rud er som bekendt ikke længere ansat hos HBK(øge). Men jeg tvivler da på at han ville have særlig meget lyst til at nogen fx nævnte Nikola Saric og den 3-årige kontrakt i sin tid. Bare for at nævne et eksempel og perspektivering, som jeg ud fra din signatur vel godt kan regne med du kan huske.
Også selvom der i dette tilfælde er mest tale om merit i forhold til hvilke klubber man har været på kontrakt hos. Og ikke så meget hvad angår reelle sportslige præstationer.)
Selvom Fram for nuværende spiller i det man på Island officielt ville kalde "Besta deild", tænker jeg nu stadig ikke at økonomien hos dem, eller i nogle klubber deroppe tillader for mange udsving i udgifterne.