Jeg kan forstå at de sædvanlige Biffere har en fest fordi det for engang skyld ikke var BIF der var i medierne for noget negativt, men hvilke tiltag har BIF egentlig taget for at undgå de episoder der har været så mange af. Har man gjort noget siden den seneste?
Så for søren, SirC to the rescue. Hvem havde set den komme... Hvis det er mig du hentyder til, så har jeg bestemt ingen fest over det. Synes scenerne i søndags var yderst triste og deprimerende.
Efter episoden i Parken, hvor nogle sinker opførte sig helt idiotisk, og endda forøgte at kravle op på spillertunnellen blev der uddelt i underkanten af 20 karantæner, hvis ikke jeg husker forkert. Om man har foretaget sig yderligere på denne front ved jeg ikke.
Svært at kende effekten af away-tiltaget når man ikke ved hvor mange der får karantæne og næste gang bliver afvist, men hvis det er bare er nogle er det vel bedre end ingenting. Har BIF et lignende tiltag hvor man registrerer bøllerne og så afviser dem ved billetkøb eller ved døren?
Præcis. Det er netop ret umuligt at vurdere hvorvidt AWAY-ordningen fungerer, eller om dem der bliver tildelt karantæner alligevel var blev snuppet på "normal" vis. Alligevel skal vi gang på gang høre forherligelsen af det herinde.
Begge klubber har problemer med idioter der kommer til fodbold, men er der en opgørelse over antallet af anholdte og deres gruppering efter hvert derby, bøder givet af DBU eller lignende, der kan understøtte at klubberne har lige store problemer?
Du synes ikke episoden i søndags viser at problemerne er lige så store ?