Indfletter lige det du glemte:
Den er fin, belejlig, logisk og på anledning af politiet og den koordinerede indsats imod hooligans i Danmark (og England)
Jeg glemte ikke noget. Jeg går udfra du forstod den belejlige del.
hvad gør BIF for at holde hooligans ude af Parken? Set over de sidste 10 år, så er det påfaldende mange gange at det er BIFs tilskuere der har lavet ballade... og påfaldende få gange at FCK har lavet ravage på BS.
Og iøvrigt uddelte knap 20 karantæner ovenpå episoden i Parken, hvordan er det ikke at gøre noget ? Har Brøndby ikke deres egne vagter og spottere med for netop at undgå dette i bedst muligt omfang ? Enig, der har været flere episoder med Brøndby. Voldsomheden i søndags var dog helt på højde med sinkerne hos Brøndby. Jeg tror grundene kan være flere til der er flere episoder. Det var nok ikke en tilfældighed at temperamentet kogte over nøjagtig samtdig som FCK kom bagud. Den sportslige succes, og Brøndbys modsatte deroute tror jeg bestemt også har haft en positiv/negativ effekt hos de to klubber.
Hvad mente du med "de vises sten", når nu du ikke mente et omni potent magisk middel imod hooligan ballade?
mente du at AWAY kort skulle lave alt om til guld? I givet fald, vil jeg gerne undlade at have et elektronisk kort og ikke et der på magisk vis kan omdanne alt til guld som det rører ved.
Evt. kan det være at du ikke selv fatter hvad der menes når nogen gør brug af udtrykket "de vises sten".
Nu skrev jeg jo, at de vise sten d
elvist var fundet. Hvis ikke jeg vidste bedre, så kunne jeg have dig mistænkt for bevidst at manipulere med det jeg skrev, når du undlader et yderst relevant ord af min sætning. Men det kunne du vel ikke finde på, kunne du ? Skal vi prøve en sidste gang, hvor du linker til der hvor jeg har skrevet det er et middel mod alle former for ballade ?
Det gør jeg heller ikke, det er et estimat som pressen har brugt i forhold til hvor mange de skulle være på brøndby stadion.
http://www.tipsbladet.dk/nyhed/artikler-fra-tipsbladet/de-mest-toneangivende-danske-ultras-og-ultrasgrupper
Så sent som idag, der hørte jeg en hooligan i radioen udtale at de tale vi hører i medierne er helt skæve, og problemet er større end det gøres til. Om han har ret, eller medierne ved jeg så ikke. Men at du skulle ligge inde med den viden, som du giver udtryk for, tvivler jeg på.
:D Tror du selv på det bullshit du lukker ud for at beskytte klebben?
Jeg tror hele Danmark så hvor store og seriøse problemerne var i søndags. At det skulle være et forsvar af Brøndby er noget tosset. Jeg mener nøjagtig det samme om sinkerne i Brøndby. Klebben - seriøst ?