Idingra: har han ikke været ok?
Kudus: succes!
Damsgaard: succes!
Skov Olsen: succes på forskellige plan!
Mathias Jensen: Succes!
Nygren: Succes!
Er det ikke ok på 8 år uanset om det er på kunstgræs eller ej?
Måske har jeg glemt nogle og måske mener I jeg tager fejl, men synes personligt det sammenlagt er OK!
Nu gik påstanden jo på første destination, så at de slår til senere er jo ikke rigtig et argument. Dams i Sampdoria var som jeg husker det ikke en udpræget succes - retfærdigvis også pba skader.
Skov Olsen i Bologna var heller ikke en udpræget succes. Mindes han blev brugt som wingback.
Jensen i Celta, samme historie.
Kamaldeen var også en begrænset succes.
Det korte af det lange er at jeg godt kan se hvor påstanden kommer fra, for der er da umiddelbart et mønster som er svært at benægte. Det hæfter sig i min optik dog ikke på spillernes kvalitet, for som du fint illustrere slår de relativt ofte til på sigt (det ene eller andet sted i det ene eller andet omfang), men der er måske noget om at springet fra Farum til udlandet er større end at det bliver til udpræget succes fra første fløjt. Vel egentlig heller ikke så underligt da der er tale om ofte meget unge spillere der skifter fra trygge rammer til store ligaer for store beløb.
Sammenligner man med de andre danske klubber der laver store salg, FCK og FCM, er FCN trods alt også under en noget anden bevågenhed. I særligt FCK, men også FCM er spillerne nok mere vant til at der skal præsteres hver eneste gang, hvor det i FCN ikke bliver til overskrifter hvis man har et mindre formdyk.
Igen, jeg argumenterer ikke for at FCNs spillere er af ringere kaliber eller kvalitet ende to andre FC-klubbers, det mener jeg ikke nødvendigvis at de er, men de er måske ikke modnet i helt samme grad i det pres der er på de store hold og spillere med store prissedler og det kan være det der kommer til udtryk når de første gang skal ud og leve op til store forventninger som følge af et højt prisskilt.