Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi har heldigvis lov til at være uenige.

Jeg faldt lige over denne her fra lige efter "opsigelsen":

"
Nu retter den tidligere cheftræner en skarp kritik af Vejle. Klubben skiftede for mange spillere, og ledelsen ønskede ikke at overleve, lyder en del af kritikken.

- Der var høje forventninger til os, og jeg troede, at klubben ville beholde nøglespillerne og rygraden på holdet fra den forrige sæson for at sikre balance og kontinuitet, siger Sormani til tuttomercatoweb.

- I stedet skiftede vi så meget ud i truppen, og så opstod der lidt utilfredshed. Vi startede sæsonen, men jeg var ikke fuldstændig tilfreds, og så besluttede jeg at forlade klubben i marts. Jeg havde ikke indtryk af, at ledelsen ville sikre overlevelse.

Tipsbladet.dk har talt med Vejle-direktør Henrik Tønder, der mener, at Sormani taler decideret usandt.

- Vi kommenterer normalt ikke på ting fra fortiden og personaleanliggender, men jeg kan sige, at når Sormani udtaler sig, som han gør, så er det faktuelt forkert, siger Tønder til tipsbladet.dk.
"

Jamen jamen - "klubben ønskede ikke at overleve". Jeg synes det siger meget om en træner, når han udtaler sådan noget om sin tidligere klub.
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Forstår godt du hiver den frem Steen. Problemet som Sormani hentyder til og som er relevant og et af problemerne ved sidste nedrykning er du jo netop tilhænger af. At udskifte et halvt til et helt hold.
@Steen27

"Han råbte og skreg konstant fuldstændigt hysterisk på sidelinjen"

Tænker du ikke på Bo Henriksen :-)


Spøg til side, jeg kunne sgu godt lide Sormani og husker tydeligt at han smed Louati, Vinicius og Sousa helt ud af truppen mod Fremad Amager, hvilket var fantastisk, da ingen er over holdet/klubben.

Epsisoden hvor han på tribunen kommunikerer med bænken, skal vi kalde den
"tørklæde sagen", var meget pinlig for alle i og omkring klubben. At Sormani så efter sin fyring kommer med en svada mod klubben hører ingen steder hjemme og det burde han holde sig for god til.

Ovenstående er to sager, der desvære fjerner fokus fra alt det positive han bragte med sig og det er sørgeligt/ærgerligt, men han har kun sig selv at takke for det.

Personligt kunne jeg godt lide hans engagement og det savner jeg lidt hos Galca. Jeg er ikke i tvivl om at han er engageret, men han må gerne give den lidt mere gas på sidelinien.


- Der var høje forventninger til os, og jeg troede, at klubben ville beholde nøglespillerne og rygraden på holdet fra den forrige sæson for at sikre balance og kontinuitet, siger Sormani til tuttomercatoweb.

- I stedet skiftede vi så meget ud i truppen, og så opstod der lidt utilfredshed. Vi startede sæsonen, men jeg var ikke fuldstændig tilfreds, og så besluttede jeg at forlade klubben i marts. Jeg havde ikke indtryk af, at ledelsen ville sikre overlevelse.


Nu skal man separere den valide pointe han forsøgte at kommunikere, fra hans meget temperamentsfulde sydeuropæiske retorik!
Sormani ville efter oprykningen bygge ovenpå holdets styrker med få nøgleforstærkninger, mens ledelsen i et forsøg på at udvide stor handlekraft spredte budgettet ud på at hente et halvt nyt hold. Af sommerhandlerne var det vel reelt kun Hallberg (og på lidt længere sigt Mølgaard) der endte med at levere varen!

Kan derfor ikke se at Sormanis pointe på nogen måde er forkert! Kommentaren om at ledelsen ikke ville sikre overlevelse er så bare en gang emotionel fis for en dansker ;)
Annonce