Snak

Mere indhold efter annoncen

Tingager holdt en halv time: Måske forkert at starte ham

tors 6. aug 07:00

Jakob Poulsen erkendte overfor den skrevne presse, at man godt kan sige, at det var forkert at starte med Frederik Tingager, når han kun kunne spille en halv time.



Læs hele nyheden her
Om han så kun kan spille 10 min skal han spille på tirsdag.
Det hele sejler jo uden ham.
Han er klasse og sløjt at GF ikke har nogle stærke alternativer til ham.
Skader kommer og han kan også blive solgt.
Theres a red devil in all of us
Selvfølgelig skal Tingager ikke spille på tirsdag. Rösler, Andersen og Kahl er fint. Derudover har vi Jønne som kan spille dernede.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Forsvaret sejlede da på ingen måde i går, det var i højere grad midtbanen der mistede grebet om kampen.
Det undrede mig der ikke blev brugt VAR tid på Sabahs første mål i går ? Først afleveringen til fløjen, den er tæt, men nok hurtig at aflæse - derpå afslutningen midt for mål, hvor en Sabah spiller i klar offside position i mine øjne kan hindre udsynet for AGFs målmand…. mener der burde være brugt lidt tid på denne ? Ej heller nævnt af kommentatorer ?
Hvad er årsagen til vi signer Sebastian Jørgensen, men ikke vil bruge ham?

Altså ikke i forsvaret, men på midten
KSDH💙🤍
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Linne…. Nok et indkøb hvor man håbede han kunne finde fortidens niveau (fra Silkeborg) - men trods en del chancer langt fra skiven 🙃
Skandale og sætte sig selv over holdet når man ik er fit. Skræmmende at de allerede så tidligt i sæsonen kæmper med fysikken de får løn for at være i form men nok for hygge mentalitet til træning og kammerateri…..måske de sku ansætte Zorniger som assistent til at få dem op på fysisk niveau der er en superligaklub værdig.
Bold 29: Det er jo JP som har ansvaret, og han skulle ikke være gået med Tingager, lige som Tingager skulle have været hvilet mod LBK. Det er potentielt dyre lærepenge for en ung træner.

Ift. skader så bliver det nok ikke bedre af at ansætte Zorninger, da han kræver hård fysisk træning, og det øger nok kun risikoen for skader. Jeg er dog enig i at den fysiske stab må til at tage sig sammen. Det virker til at for mange spillere spiller selv om de ikke er klar til det...
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
bold291529 - Du fører indtil videre med længder konkurrencen om dagens DUMMESTE kommentar :-/
Bold29
Hvem sætter sig selv over holdet? Uddyb venligst.
Tingager var godkendt til at spille, af den fysiske stab.
Endvidere er han i en fase, hvor han er på vej tilbage fra en langvarig skade i seneste sæson. Så hans spilletid skulle doseres rigtigt, her i efterårssæsonen. Hvilket tydeligvis ikke lykkedes. Flere andre spillere er ligeledes i en fase, hvor de skal spille sig i kampform, efter at have været skadet.
Det eneste der ikke er superligaen værdigt, er indlæg som dit. Der helt unuanceret råber op, uden indsigt eller viden om hvorfor en række spillere i AGFs trup kæmper med fysikken. Jeg håber du har får lidt frisk ilt til hjernen i dag. Og ønsker dig en god dag
Annonce