Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan også virkelig godt lide det. Klart UEFA´s bedste ændring i nyere tid.

Alene det, at fansene af de forskellige klubber, sidder og koncentrerer sig om den samme tabel, giver en helt anden samhørighed. Det, synes jeg, er fedt.

Før i tiden skelede jeg i hvert fald mindre til hvert enkelt resultat i de andre grupper. Det var ikke så direkte relevant som nu.
Midtjylland!
Jeg er enig med de fleste i, at der er meget spænding i sidste runde. Frem til 8. runde er det ikke rigtig noget jeg følger særlig meget med i. Hold kan springe hele 8 placeringer i løbet af én enkelt runde.

Så grundlæggende har man skabt en masse spænding til sidst, men ofret spændingen i begyndelsen af turneringen. Her virker det nærmere ligegyldigt hvordan resultaterne udarter sig, da der er mange runder til at genoprejse sine resultater.

Om det så er bedre eller dårligere? Der hælder jeg nok mest til sidstnævnte, da jeg ikke føler kampprogrammet havde behov for at blive mere tætpakket end det var i forvejen.
Odense Boldklub Landsholdet
Jeg er stor fan, dog ville jeg ønske der kun var 6 spillerunder. Her tænker jeg mest på spillernes helbred, men man kan også argumentere for at netop færre runder, ville gøre de første kampe mere spændende, da der er færre runder til at rette op på eventuelle dårlige resultater
Men er det strukturens skyld? Er det ikke snarere, fordi at forskellene på pengene i de små og store ligaer bliver mere og mere ekstrem?


Tja, who knows. Strukturen er med til at skubbe til den udvikling i al fald. Jeg fornemmer også at de store hold havde lidt sværere ved at komme videre i den gamle struktur. Der røg ofte et par stykker i svinget.
Annonce