Snak

Mere indhold efter annoncen

To unge danskere nomineret til PL2-pris

ons 7. nov 2018
Elias Sørensen fra Newcastle og Lasse Sørensen fra Stoke er nomineret til månedens spiller i Premier League 2 for de engelske U23-hold.

Læs hele nyheden her
Hvor er det dumt at spilde sit talent i en reserveliga. De havde sikkert spillet Superliga, hvis de var blevet i DK.
Jeg tror nu nok de fortrækker Premier league, hvor den ene allerede har fået spilletid.
Generelt er det jo bare et mavesurt indlæg, du antager niveauet er højere derover og skriver så at de burde blive i DK, påtrods af de har rimelig succes.
(...)
ShevaCrespo

Det er også bare spild af talent at man nok spiller Premier league indenfor 2-3 år og ikke bliver i Superligaen i de næste 5-6 år
@saint og Levythedonkey89

Det er helt og aldeles usandsynligt, at nogen af dem kommer til at spille Premier league. Derfor havde det været langt bedre at finde et sted, hvor man kan spile kampe, der betyder noget.
Spørgsmålet er vel om PL2 eller SL skoler dem bedst og fører dem til den bedste destination næste gang, og ikke så meget om de spiller PL eller ej. Så vil en solid international klub helst købe "månedens spiller i PL2" eller en spiller fra Superligaen?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Jaws
Nej, det kan der ikke være tvivl om. Du får ikke en skid ud af at spille ligegyldige reserveholdskampe.
Lasse Sørensen spillede i Stokes sidste kamp i Pl inden de rykkede ned, han startede faktisk inde og lavede en assist....
Brøndby og Chelsea
sheva
Mon ikke billing er uenig med dig ?
LUHG
Enig med Sheva her.
Spilletid i Suppen er så langt at foretrække. Unødigt risikabelt at skifte alt for tidligt til udlandet (især Italien). Hvis talentet er til det skal de jo nok få chancen udenlands, efter et par sæsoner i Suppen.


DK kvalede til VM og EM på trods af Hareide og ikke på grund af
Vi må vel også kigge helt objektivt på det, mennesket bag spilleren eller rettere sagt mentaliteten og tilvænningen til de nye omgivelser.

Jeg synes vi ser spillere komme fra reservehold, efter nogle år og virkelig blomste.

Og hvem kan sige nej til et udenlandsophold? Jeg ved godt nogle synes at superligaen er den perfekte destination, til at udvikle danske talenter, og jeg er til dels enig. Men i en global verden, hvem siger så nej til at være i omgivelser ala Newcastle, Juventus og Dortmund?
Esbjerg fB NH24 - JK15 - HH20
Annonce