Snak

Mere indhold efter annoncen
Sevilla > gode overvejelser !
Det Skal Nok Gå
Enig med en af en anden bruger, Kolding har gjort det meget godt i denne sæson, og har vel egentligt gjort det de sidste par år? Det kunne være interessant med nogle bud på hvad der har spillet i KIF? Omkring fyringen forstår jeg ikke hvordan det kan tage ledelsen 5 måneder at finde frem til en sådan beslutning i forbindelse med strategiarbejde, det lyder langsomt, uden at jeg skal vurdere træneren, men når beslutningen først er truffet giver det også mening at effektuere, det ville være mærkeligt og fungere dårligt i organisationen at holde det skjult.
Brønshøj Boldklub
Nu er der jo mange aspekter i en afskedigelse -

Da Kolding sidst fik succes træner Anders Jensen og sports chefen strittet ud, var det også i forbindelse med larm og uro.

Her viser klubben sig nok engang fra sin usympatiske side, for selvfølgelig er det omgang mundlort når Nicklas Nurnberg , officielt melder ud, at det ikke er resultaterne som er afgørende.
At han så ydermere mener at man opfører sig pænt, ved at smide træneren på porten nu, lige inden de to historiske pokalkampe mod FCK, fordi klubben så ifølge ham, spiller med åbne kort, og har ekstra tid til at finde en ny træner.
Hold nu op, en omgang L..t.

De manglende sportslige resultater har selvfølgelig vejet på skålen, og med Nicklas Nurnberg og co.´s manglende evne til at finde kompetente offensive erstatninger, bør klubben se indad, fremfor at finde en syndebuk.

Så jo, Lasse Holgaards udmelding er så rammende og rigtig.

Mangel på format bliver nok engang luftet i Trekantområdet.

Kæmpe respekt til Holmegaard for at fastholde sig selv og sin person i et arbejdsmiljø hvor han har mærket presset ifht at nogle inkompetente gammeldags ledere på området har ønsket sig noget andet… Kæmpe selvmål af ledelsen der jo har haft et udemærket kendskan til træneren inden de udnævnte ham som chef efter Wichmann.
Når man har et job som top træner er der altid en risiko for at man kan få 5-flade lige bagi, hvilket helt naturligt er sket her.

Man har ønsket en anden retning og springet fra en hård og kompromis type som Wichmann var simpelthen for voldsom.

Bestyrelsen er nogle hårde hunde, men det er deres penge og deres retning.

Bare ikke Johnny Mølby, så skal det nok gå.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sikke en omgang tuderi. Hvis de ikke mener, du er den rigtige træner, så skal du selvfølgelig afskediges. De har da ingen pligt til at lade dig få de sidste to kampe med, og du har slet ikke ret til at forvente sådan noget. Det var da en dybt uprofessionel indstilling, men det ligger selvfølgelig meget godt i tråd med resten af svadaen.

Jeg synes umiddelbart, NN har handlet korrekt og generelt virker som én af få begavede mennesker i dansk fodbold på næstbedste række - uanset en eller anden butt hurt kommentar fra en forsmået ekstræner. Det er jo ikke ligefrem fordi, fodboldverdenen vælter sig i intellektuelle kapaciteter, så måske er det meget godt at rekruttere lidt udefra også, selvom man ikke har spillet 200 divisionskampe i Tørre Røvelse.

Dog vil jeg medgive, at det virker mærkværdigt, hvis man har ansat manden uden at have en ordentlig samtale om ledelsesstil. Dét er i dén grad kritisabelt, hvis det er sådan, det forholder sig. Men hvis hverken spillertrup eller den sportslige ledelse mener, at man kan præstere optimalt med den pågældende træner, hvad er det så folk mener, man skal gøre i stedet for at stange en fyreseddel ud?

Edit: Og så er det i øvrigt imponerende, hvor mange bold-brugere, der har indgående kendskab til arbejdsgangene og -miljøet i Kolding. Sikke et vid, sikke en indsigt.
Inkompetent og usympatisk.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
JamesII
Godt du så selv har et indgående kendskab til KIF.
Det er desværre ikke første dårlige sag i Kolding.
Kolding har store ambitioner og det er jo ikke nyt.
Uden at dvæle ved fortiden har klubben prøvet alt gennem årene fra fusion med Vejle til ansættelse af Richard Møller Nielsen i sin tid.
Derfor var jeg personligt positivt overrasket over ansættelsen af Kristoffer Wichmann for efterhånden 4 år siden.
Et forholdsvis ubeskrevet blad med træner erfaring fra HIK og en lang karriere som aktiv.
Kristoffer fik arbejdsro på trods af nedrykning i den første sæson. Spillestilen var kompakt med Danmarks historiens længste forberedelsestid ved indkast og dødbolde, MEN det gav resultater og kronen på værket var 3 pladsen i
NordicBet Ligaen forrige sæson.
I Kristoffers sidste interview med Kolding rådede han klubben til at holde sammen på fundamentet og hvis der skulle dukke et nederlag op i ny og næ, så lade være med at fokusere på hullerne i osten !

Vi lader billedet stå et øjeblik 🙂.

At ledelsen så begrunder fyringen i manglende tydelighed og så videre er jo fint nok. Men det lugter lidt af, for at bruge Wichmanns sidste ord til klubben, nederlaget i kampen og focus på hullerne i osten.

Gode trænere (inklusive mennesker i al almindelighed) er autentiske, nogle er stille og andre spiller nærmest med på sidelinjen.

Bo Henriksen blev af mandags trænerne nærmest skammet ud som en hysterisk kælling og Åge Hareide fik det omvendte prædikat for ikke at fylde nok på sidelinjen, på trods af kæmpe resultat succes for dem begge.

Alt for mange i de danske klubber tror at vejen til Superligaen er et spørgsmål om at finde trylleformularen med enten penge eller letkøbte løsninger, såsom trænere eller spillere for den sags skyld.

Kolding skal være taknemmelige for at de er nummer 6 i NordicBet Ligaen pt.

Fortsat god fodbold weekend ⚽



kimjen
Jeg har ikke nogen nævneværdig stor indsigt i KIF, nej. Men det synes jeg heller ikke, jeg påstår? Det var bare en betragtning udefra. Som jeg ser det, så er man i Kolding helt enormt bevidste om, hvad det er, man gerne vil. Og man er samtidig bevidste om vigtigheden af at være kompromisløse i forhold til at holde den retning, og det er også den fornemmelse, jeg får fra Niklas Nürnberg i interviewet med ham om fyringen. Den slags tydelighed er der mange, der slår sig på, uanset om det er en "kedelig" spillestil eller en måske lige kontant nok beslutningstagning på ledelsesniveau. Personligt ser jeg det som en enorm styrke, og det er formentlig den bedste måde for en klub af KIF´s størrelse at bokse over egen naturlige vægtklasse. Det har min egen klub forsømt i årevis, så jeg ser misundeligt til faktisk.

Men for guds skyld. Jeg vil oprigtigt gerne høre om de dårlige sager. Dem må der jo nødvendigvis også være. Ingen er ufejlbarlige.
Annonce