Han var min star. Han var min main man og selvfølgelig kalder jeg ham judas. Jeg er stadig ikke kommet mig over hans beslutning den dag idag.
For at kunne tilgive så hjælper det at man prøver at forstå. Det handler for dig om at du ikke vil tilgive Torres.
Så han var kun din main man - din star, da han stod ved "din" side, men da han forlod den, så kunne han rende dig noget så grusomt? Var din "kærlighedserklæring" betinget af hans tilhørsforhold eller hans person?
Torres er kun et menneske, og til og med ikke fra Liverpool. At det stadigvæk gør ondt på ham, fortæller at det ikke var en let beslutning, endsige om det i hans hjerte var den rigtige. Han havde nok heller ikke regnet med at folk ville hurtigt være ude at brænde "hans" trøje kort efter hans annoncering og kalde ham Judas. Ham, de for få øjeblikket forinden havde kaldt frelseren. Man må sige der er en fin linie mellem helt og skurk. Men man bør ikke ignorere årsagen til han forlod LFC, og det handler nok ikke kun om sølvtøj - ellers var han nok ikke kommet til LFC i første omgang.
Jeg er glad for de 50 mil som du siger ja, men jeg er så ked af at have holdt så meget af en mand og troet så meget på hans ord for at se det hele var lort.
Nå jeg læser hans selvbiografi og tror på hans ord om at Liverpool er lige ham og han aldrig ku drømme om at skifte til en af konkurrenterne og det handler om hold og ånd osv. og man så ser ham lave det skifte så får begynder jeg at tænke på om det holder stik at han aldrig vil spille for Real Madrid som han har påstået i så mange år for det handler jo tydeligvis om penge og trofæer (hvilket han åbenbart ikke tror på Liverpool nogensinde får ingen)
Selvom man elsker må man i blandt skilles. Torres blev udstillet som én af årsagerne til det ikke gik godt, selvom han stadigvæk scorede mere end de fleste andre angribere i ligaen. Han fik ikke nok opbakning - og det samme med Rafa.
Hvis Torres var hamrende ligeglad og kun gik efter pengene, så havde denne artikel ikke eksisteret, fordi så havde han bare været ligeglad. Det er han ikke. Han viser at han aldrig har mistet kærligheden til fansne, trods hans arbejdsvilkår i klubben ikke var så glorværdige for en spiller af hans kaliber.
Draget frem og tilbage fra København til Anfield for at følge holdet og ikke mindst helten Torres.
Ja han fik lovning på mere det gik skidt pga. de aber til H&G men med de nye ejere og lovning på nye indkøb, nye tider i møde og King Kenny på plads i klubben burde han kunne vente til sommeren og gi´ klubben en chance som f.eks. Reina gjorde.
Det tog også noget tid med de nye ejere, da de ikke ville gå ind og lave kæmpe omvæltninger, men ville se tiden lidt an. Så fyrede de Roy, men da havde Torres nok truffet sit valg.
Folk støttede ikke Torres? Hvis det er noget Liverpools fans gør så er det at støtte holdet og spillerne og selvfølgelig støttede de Torres, det var svært da han var så meget ude med skader men hver gang han var med igen var gejsten høj hos alle fans, og han scorede jo rent faktisk mål når han spillede ifht. hva han gør nu i Chelsea.
Fans er en underlig størrelse, og kan selvfølgelig ikke generaliseres over hele linien, men mange prøver at finde årsager til manglende succes, og vil helst finde syndebukke, og til det finder man ofte de kræfter som skulle være med til at sikre succesen. Den udeblev det sidste 1½ år. Tro mig. Torres fik på puklen for at han ikke scorede 23 mål i 23 kampe - efter en længerevarende skade. Og det var næsten altid Torres som stod for skud - fordi stik mod Torres ønsker, så kom der ikke de store spillere til klubben for at aflaste ham. Torres havde sat så højt et niveau, at alt andet var utilgiveligt. Hvis det var hårdt for os fans at bevide tingene fra sidelinien, hvad har det så ikke været for spillerene, og manageren?
Det sidste han ønskede var at svigte klubben. Men så bare en klub via nogle ejere som ville sikre sig at den og dens fans blev svigtet. Selvsamme fans var også hurtige til at brænde deres trøjer, og glemme at Ian Rush og Keegan selv smuttede i sin tid.