Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var så ikke det der var tilfældet. Som det er anført andetsteds, lavede Ajax tre defensive indskiftninger. Bl.a. Dolberg ud og Sinkgraven ind i det 67´ minut. Selvom Dolberg var elendig, faldt Ajax sammen efter især dét bytte og Tottenham havde moment i de sidste 25 minutter af kampen. Så forklaringen er nærmest den modsatte


Og trods det havde Ajax vel 3 nærgående forsøg inden for de sidste 15 minutter der med lidt held havde lukket kampen, bl.a et skud på stolpen.
Jeg så nu ikke et hold der bare stod og gravede sig ned, de var tydeligt presset og sårbare ja, men det var tydeligt at man gik efter at lukke kampen med et mål.
I den situation ville de fleste andre hold bare løbe til hjørneflaget og trække tiden, men det så man ikke.
AGF Manchester United
De links som understøtter hvad jeg siger, eller hvad?

Har du overhovedet læst hvad jeg skrev?

Du havde ikke styr på dine fakta, og det rettede jeg. Alt andet om hvem der har vundet mest osv. Må du selv stå på mål for
Og trods det havde Ajax vel 3 nærgående forsøg inden for de sidste 15 minutter der med lidt held havde lukket kampen, bl.a et skud på stolpen.
Jeg så nu ikke et hold der bare stod og gravede sig ned, de var tydeligt presset og sårbare ja, men det var tydeligt at man gik efter at lukke kampen med et mål.
I den situation ville de fleste andre hold bare løbe til hjørneflaget og trække tiden, men det så man ikke.

Det har du ret i. Men organisationen røg og Spurs fik boldovertaget som delvis konkvens heraf. Men helt enig, i at der stadig blev spillet efter at score.
kortlink.dk/2umnc
Sikke noget fjolleri. Enten er man ligeglad med trofæer eller også er man ikke og jeg kender virkelig ingen, ud over de få føromtalte Tottenhamfans her på siden, som har givet udtryk for, at de er ligeglade med titler.


Utroligt du kører i samme rille og bliver ved med at fordreje hvad folk har skrevet.
Jeg svarede nedenstående til dig d. 26/4, hvilket du selvfølgelig ignorerede da det ikke støttede op om dit underlige korstog

Jeg har ikke set en eneste Spursfan skrive at vi er fuldstændig ligeglade med titler. Jeg har til gengæld set en del skrive at titler ikke er det vigtigste for de fleste Spurs fans pt.
Jeg skal da gerne indrømme at jeg vil være glad hvis vi vinder et trofæ, men de sidste mange sæsoner har der nu været et fokus på at kravle op og stabilisere os som tophold, og stabiliteten er vægtet højere end et trofæ for de fleste pt.
Når det så er sagt, så er basen også ved at være på plads, når nu stadion også står færdig, så tror da de fleste har forhåbninger om en titel næste år.
PL er bare så tæt med 6 egentlige tophold, i modsætning til Frankrig, Italien og til dels Tyskland, hvor det samme hold vinder hvert år, og Spanien hvor der er 2-3 klubber.
Derfor er det heller ikke givet at man er sikker på at vinde noget. Hvis City og Liverpool vinder resten af deres kampe i PL, kan Liverpool stå med 97 point uden at have vundet noget som helst i England. Det er sgu da konkurrence der vil noget.

Hvis Spurs vinder deres resterende, vil det være det næsthøjeste antal point nogensinde, og det er endda med det meste af sæsonen uden reel hjemmebane. Samtidig har man over de sidste 3 sæsoner i CL gået fra at ryge ud i gruppespillet, til at skulle spille seminfinale. (nu finale)
Oveni det, kan man desuden smide en seminfinale i FA-cuppen som man snævert taber på straffe.
Alt dette, uden at bruge en krone inden sæsonen.

Det er fremgang i min bog, og det faktum at vi igen kan stå uden titel efter sæsonen, ødelægger ikke mit helhedssyn af at det har været en fin sæson.
@RobertheRobber

Sikke noget fjolleri. Enten er man ligeglad med trofæer eller også er man ikke.

Så hvis man ikke er en "trofæ tosse" som dig, så er man ligeglad med titler? Det er da noget af det værste vås, jeg længe har læst, men ved du hvad? Jeg har kæmpe kæmpe optur over at Spurs står i CL finalen! Og hvis det skulle lykkedes dem at vinde, har jeg tænkt mig at fejre det de næste 10 år, og hvis ikke, har jeg tænkt mig at glædes over Tottenhams helt fantastiske sæson og være fint tilfreds med en "runners up" i CL og en 3. Plads i PL.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enten er man ligeglad med trofæer eller også er man ikke

Lol. Hvad er det for noget at lort at fyre af? Hvorfor bliver du ved med dit trofæ-fundamentalisme?

Scenarie 1:
´Yes, mand! Vi vandt Champions League!!! JAAAAAAAAAAAAAAAARH!!!´
´Tjaeh. Jeg er faktisk ligeglad.´

Scenarie 2:
´Fuck det pis. Salah med hattrick og Mané-saksesparksmål op i krogen til 4-3 i overtiden. Vi var gode, men man kan bare ikke gøre noget, når Liverpool spiller sådan dér. Så tæt på...´
´Hvad er det du ikke forstår, mand? Fucking skodtræner der ikke kan sætte sit hold op TIL EN FUCKING CHAMPIONS LEAGUE FINALE. Fuck Poch, fuck Levy, fuck Kane! Jeg er færdig med den her klub.´
kortlink.dk/2umnc
@Leczano

Jeg har ikke set dit indlæg eller taget notits af dine tidligere indlæg. Jeg mindes ikke at du har skrevet noget der er værd at huske.
Det er fremgang i min bog, og det faktum at vi igen kan stå uden titel efter sæsonen, ødelægger ikke mit helhedssyn af at det har været en fin sæson.
Så selvom Tottenham har været med i toppen i flere sæsoner i træk nu, så er der ingen ambitioner om at vinde noget? Kommer de ambitioner nogensinde? Hvis ikke nu, hvor Eriksen, Sissoko, Trippier og til dels Lloris og Son er i deres bedste alder, samt at Alderweireld og Vertonghen synger på sidste vers, hvornår så?

Kan I ikke stå overfor en stor genopbygning snart, ligesom som os? Eller er indstillingen bare, at man vil være med hvor det er sjovt og så bare krydse fingre hver sæson for, at sol, måne og stjerner står rigtigt lige netop det år? Er det ikke lidt slattent? Selvom Chelsea kun var en sub-topklub dengang jeg blev fan af klubben, har jeg da ligesiden håbet på succes, da det er grunden til at man dyrker sport. Så kan "succes" vel være det, der er op til debat.
Selvfølgelig er det ikke værd at huske. Det strider jo imod din selvopfunde tese om Spursfans.

Jeg skriver jo netop at hele basen er på plads nu, og næste skridt op skal tages, med forventninger om at vinde noget næste år.
Din trang til at male det hele som sort eller hvidt, giver slet ikke mening.
Så selvom Tottenham har været med i toppen i flere sæsoner i træk nu, så er der ingen ambitioner om at vinde noget? Kommer de ambitioner nogensinde? Hvis ikke nu, hvor Eriksen, Sissoko, Trippier og til dels Lloris og Son er i deres bedste alder, samt at Alderweireld og Vertonghen synger på sidste vers, hvornår så?

Er du ligeså mærkelig og ekstremt kværulerende IRL? Du minder mig om en eller anden kærlighedsfornægtet politikertype som kun kan tænke i ekstremer og som kunne finde på at stille sig ud midt i en park eller på en parkeringsplads og fornærme folk, bare for reaktionens skyld.
kortlink.dk/2umnc
@Roberttherobber

Du er nu sød, når du undviger alt det, du ikke ønsker at svare på. Jo mere du krampagtigt holder fat i dine egne argumenter uden indhold eller fakta til at bakke det op, jo mere humoristisk bliver hvert indlæg.
Annonce