Snak

Mere indhold efter annoncen

Tre dræbt i sydamerikansk fodboldvold

søn 18. aug 2019

Optakten til en fodboldkamp i Honduras' hovedstad Tegucigalpa udviklede sig til optøjer - tre mennesker er blevet dræbt, melder BBC.



Læs hele nyheden her
Siden hvornår er Honduras flyttet til Sydamerika? Der kan man bare se.
Men der blev da i det mindste ikke råbt homofobiske eller kvindenedgørende skældsord...

Ej ærligt det er for sindssygt det her. Fodbold det er fucking fodbold. Shiiit
København vi de danske konger jorden ryster når FC kommer Over pladsen gennem gaden vi er holdet fra hovedstaden.
Hjernedødt. Det er jo bare fodbold..

Tanker til de efterladte.
BIF - Danske mestre 2021!
Det er fuldstændig svært at forstå denne passion eller vold her i Danmark. I visse dele i verdenen er fodbold mere end bare en sport.

Forstår ikke at man angriber spillerne, altså uden dem, ville der ikke være en klub der kan spille på dette niveau. Disse Fans er med til at ødelægge alt det ens klub har bygget op.
Jeg var til lokalopgør om mesterskabet i 96. Det er fuldstændig vanvittigt i Tegus når de her hold mødes.

Man skal huske på at de her tilhængere lever i et af de fattigste lande i verden. Og det voldeligste. Og langt størstedelen af disse fans er fra den absolutte bund i det her samfund.
"It has yet to be proven that intelligence has any survival value" ACC
Annonce