Snak

Mere indhold efter annoncen

Tre på stribe: Derby della Mole endte i en nullert

lør 8. nov 20:01

Der var Derby della Mole på menuen lørdag aften, men hverken Juventus eller Torino kunne finde netmaskerne.



Læs hele nyheden her
Det har godt nok været en langgaber af en fodboldlørdag i Serie A. Tre gange 0-0. Håber Parma og Milan kan levere nogle mål senere i aften.

Juventus skaber simpelthen for lidt med tanke på 73 % boldbesiddelse.
Det positive er vel, at de potentielt øvrige midterhold også spillede uafgjort i dag.
Perfekt resultat, når det nu ikke kunne blive en sejr til de granatrøde.

Men som tidligere nævnt i tråden... Resultater som i 80´erne med catenaccio og fokus på defensiven.
Har dog ikke set nogen af kampene, så jeg skal ikke kunne sige, om det var helt håbløst offensivt. :-)
* Forza Napoli Sempre siden 1988 * Debatterer ikke med "brugerxxx eller boldxxx Antagelser og hypoteser duer ikke i seriøs debat
Jeg så lidt af kampen, tv’et var on på kontoret og jeg løste nogle opgaver og smugkiggede lidt. Torino kunne egentlig sagtens have scoret 2-3 mål, da de havde flere giftige kontraer i anden halvleg. Og det var sådan set slet ikke en gammeldags klassisk italiensk nullert, der var faktisk knald på.
Annonce