Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er jo altid nogle der er utilfredse når de ikke spiller. Man kan også kigge på spillere som Clem, Larsson, Garananga, Claesson, Roberts, Lerager, som alle har vist høj klasse og har haft længere perioder på bænken uden at det er kommet Neestrup til last. Thomas Jørgensen, Chiaka, Orri er solgt/lejet ud som en del af planen for deres udvikling og de brokker sig heller ikke.
Men ja mon ikke Neestrup har tabt omklædningsrummet fuldstændig efter denne brøler. Det er vel kun hans fuldstændig uovertrufne taktiske evner og fodboldforståelse der gør at han stadig har et job.
Målmænd med ambitioner er en størrelse for sig selv. De ser sig som, og vil være, nummer 1. Nedgradering er ikke godt for deres selvforståelse. Nyeste eksempel er jo Robin Olsens fravalg af landshold og i OB er Theo Sander allerede begyndt at udtale en hvis irritation. På Polens landshold er det endnu mere tydeligt.
Træk på skuldrene og kom videre, målmænd der brokker sig er bare et dårligt tegn på det, at være en holdspiller.
Hvis Trott havde bare en smule selvindsigt, ville han gå mere stille med dørene. Han fik rigeligt med chancer, og så snart han blev erstattet af Ramaj, kunne man med det samme se den forskel det gør at have en målmand som sidder og spiser farveblyanter i feltet.

Selvom Kotarski har haft sine hjerneblødninger, er han også milevidt foran Trott.

Ønsker ham alt held og lykke i League One, især fordi det vil øge chancerne for at komme af med ham
Cadeca + Bandedencules

Men det er jo ikke spilletiden han er utilfreds med her, det er noget specifikt som Neestrup skulle have sagt så i misser pointen.


Palles bold
Der er også noget helt andet at være målmand.
For det første er der kun en plads på holdet, du får heller ikke muligheden for at spille en halvleg eller de sidste 10-15min af en kamp. Det er også de færreste der skifter målmand fra kamp til kamp.
For det andet så er det ofte en helte eller skurke rolle, du kan spille en fantastisk kamp, men en fejl og du er skurk. En angriber kan spille en skrækkelig kamp men en scoring på straffe og han er matchvinder.
Endelig, når man kåre verdens bedste fodboldspiller så er der en separat kåring til verdens bedste målmand - hvorfor? Fordi det er så meget anderledes og svært at sammenligne markspillere med målmænd.
Han var godt nok overbevisende i Vejle. Igen og igen. Et eller andet må været anderledes i FCK
Glad for sportsmanship og sportsånd.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Trott er en fremragende shotstopper, men han er virkelig udfordret ude i feltet og i FCK forventes det af en målmand at han kan organisere forsvaret, udstråle ro samt pille høje indlæg ned.

Trott var en skræmt mus inde på stregen. Han har slet ikke den nødvendige udstråling.

Det var jo meget nemt for ham i Vejle, når han havde 3 midtstoppere på 2 meter foran sig samt en Raul Albentosa som organiserede forsvaret, så han skulle slet ikke forholde sig til noget i feltet.

Trott er uden tvivl en dygtig målmand, han har bare ikke storklubsmentalitet.
"Det vidner om rigtig dårligt arbejde fra Neestup og Sunes side."
Begge har utvivlsomt en hel del at lære - og der mangler, som mange gange nævnt, bl.a. en pæn portion erfaring i FCK´s sportslige ledelse.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Trott siger jo ikke, at han ikke kan klare konkurrence, men at der var noget helt specifikt der blev sagt, som gjorde at forholdet endte. Hvad det så er må være hen i det uvisse.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Som resten af klubben, så er Nestrup bestemt ikke god til at agere i modvind og i udfordrende situationer. Det har han bevist ved mange situationer. Senest i Silkeborg, hvor han overfuser en journalist fra Bold for en artikel han ikke har skrevet- senere må han undskylde overfor journalisten.
Sidste år, fik han et mærkeligt ( pinligt) flip på TV og påstod, at FCM snød ved deres indkast, hvilket blev modbevist og latterlig gjort.

Nogle vil sige fck i en nøddeskal- andre vil sige manglende format og småklubs mentalitet.
Han kunne vel bare ikke tåle at høre sandheden… Hm var piv ringe efter at han kom til fck, det er måske nemmere at være målmand i en bundklub hvor du bliver holdt varm af konstante skud, men i en top klub kræver det at du er klar når de 1-2 chancer opstår til modstanderen, og er du en skræmt mus så forplanter det sig til resten af holdet der så ved at de ikke kan tage en chance midt på banen for så koster det i modsatte ende
Altid hvid og blå, Forza FCK..... Et kæmpe stort tak til Ståle & Don ø..
Annonce